Nośniki HDD są niezwykle powolne w porównaniu do SSD. Wiele osób nie jest już w stanie nawet patrzeć na czasy ładowania danych z tradycyjnych dysków twardych. Mimo to najwięksi producenci wpadli na genialny pomysł, alby sprzedawać jeszcze wolniejsze dyski (SMR) zyskując przy tym na ich pojemności. Oczywiście żaden nawet nie pomyślał o tym, żeby poinformować potencjalnych klientów o takiej drobnostce. Sprawa jednak w końcu wyszła na jaw.

Toshiba lista dysków SMR

Toshiba lista dysków SMR

Kilka dni temu WD postanowiło opublikować pełną listę dysków SMR. Był to pierwszy producent, który po wyjściu afery na światło dzienne postanowił zadziałać uczciwie. Okazuje się, że teraz jego śladem poszła Toshiba. Firma także wydała oświadczenie, w którym zapewnia o swoich dobrych intencjach. Dodatkowo pamiętajmy, że wymienione nośniki są dedykowane operacjom, dla których SMR faktycznie nie powinno być większym problemem. Oto świadczenie firmy w tej sprawie:

Wprowadzenie technologii zapisu magnetycznego typu Shingled Magnetic Recording (SMR) umożliwiło producentom dysków twardych, takim jak Toshiba, zwiększenie ich pojemności w stosunku do istniejących rozwiązań. Uznaje się, że technologia SMR ma wpływ na szybkość zapisu w dyskach, w których jest stosowana, zwłaszcza w przypadku ciągłego losowego zapisu. Z tego powodu produkty firmy Toshiba są starannie dostosowywane do konkretnych obciążeń i przypadków użycia.
Na przykład w przypadkach użytkowych, takich jak sieciowa pamięć masowa (NAS), w których regularnie odbywa się ciągły, losowy zapis, aktualna linia produktów Toshiby dla konsumentów zawiera model N300, który nie wykorzystuje technologii SMR.

Rodzina produktów P300 / DT02 / DT02-V do komputerów stacjonarnych i nadzoru to linia nośników przeznaczonych do stosowania z dyskami klienckimi, takimi jak komputery typu all-in-one, stacjonarne i nadzoru.

Zobacz też: Nikt nie potrzebuje iPhone SE Plus, tak jak Smart Connector w iPhone 12

Tak natomiast prezentuje się lista dysków SMR w ofercie producenta:

  • P300 6TB
  • P300 4TB
  • DT02 6TB
  • DT02 4TB
  • DT02-V 6TB
  • DT02-V 4TB
  • L200 2TB
  • L200 1TB
  • MQ04 2TB
  • MQ04 1TB

Największym zaskoczeniem jest tutaj obecność modeli o pojemnościach 1 i 2 TB. Technologia SMR powstała po to, aby zwiększyć znacznie rozmiar dysku twardego. Zabieg taki przy tak niskich pojemnościach jest dość nietypowy.

Źródło: TechSpot, Toshiba

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.