ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung zamawia mniej obiektywów

Aparat 250 MPx w drodze! Samsung ma już pomysł na te matryce

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Samsung wręcz oszalał, jeśli chodzi o rozmiar matryc w aparatach do smartfonów. Producent jako pierwszy stworzył taką, o rozdzielczości 64 Mpix. Następnie zaskoczył wszystkich 108 Mpix aparatem. Ostatnio natomiast przechwalał się, że planuje stworzyć aparat 600 Mpix. Zgodnie z najnowszym raportem pochodzącym z Chin gigant jest na dobrej drodze do tego celu. Według przecieków Samsung najwyraźniej rozpoczął rozwój aparatu ISOCELL 250MP o rozdzielczości 250 Mpix, jak sama nazwa wskazuje. Jeśli nic nie stanie firmie na przeszkodzie, to będziemy mogli zobaczyć go w akcji już w przyszłym roku.

Samsung ISOCELL 250MP

Samsung ISOCELL 250MP

Nie ma żadnych konkretnych szczegółów na temat czujnika ISOCELL 250MP udostępnionych przez przeciek. Poza jego rozdzielczością rzecz jasna. Pozostaje więc poczekać na prezentację Samsunga. Mam tylko nadzieję, że za zwiększeniem rozdzielczości pójdzie także wzrost matrycy, a nie miniaturyzacja elementów. Zejście poniżej 0,8 mikrometrów mogłoby przynieść więcej szkody, niż pożytku. O jakim rozmiarze czujnika więc mowa? No cóż, moduł Samsung S5KGW2 rozdzielczości 64 Mpix ma rozmiar 1/1,72 cala. Słynny już aparat 108 Mpix zajmuje już 1/1,33 cala. Patrząc na te liczby, to 1-calowy czujnik nie brzmi w przypadku 250 Mpix wcale aż tak absurdalnie.

Zobacz też: Pentagon prezentuje oficjalne nagrania UFO – ta decyzja jest dość dziwna

Należy również pamiętać, że Huawei P40 Pro ma matrycę w rozmiarze 1/1,28 cala. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby koreański gigant z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie pokonał ten rekord. Pozostaje jednak jeszcze jedna kwestia, a mianowicie optyka. Z tą producent sobie nie poradził w przypadku Galaxy S20 Ultra, który ma problemy z ostrością bliskich obiektów. Większa matryca będzie potrzebowała jeszcze większej optyki. Podejrzewam, że w przyszłości to właśnie ona będzie tym, co zatrzyma tę niezdrową pogoń za liczbą Mpix w aparatach.

Źródło: wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy