ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei Mate 40 bezpieczny od USA

Huawei stał się największym producentem procesorów w kraju

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jeszcze wczoraj CINNO Research opublikowało nowy raport wyszczególniający sytuację na rynku półprzewodników dla smartfonów w Chinach. Skupia się on na pierwszym kwartale 2020 roku. Według jego ustaleń wynika, że Huawei po raz pierwszy stał się liderem w Państwie Środka w tej dziedzinie. Wszystko dzięki układom z rodziny Kirin wyprodukowanym przez markę HiSilicon należącą do giganta. Tym samym można Huaweia porównać do Samsunga, który również w swoim kraju, czyli Korei Południowej, jest największym producentem zarówno smartfonów, jak i podzespołów.

Huawei największym producentem procesorów w Chinach

Huawei największym producentem procesorów w Chinach

Warto pamiętać, że badanie dotyczy urządzeń, które są obecnie w Chinach. Dlatego brane są w nim pod uwagę smartfony, które można kupić w państwie środka, a nie tylko te, których procesory w nim powstały. Według CINNO w pierwszym kwartale 2020 roku Huawei posiadał 43,9% udziałów w lokalnym rynku procesorów dla smartfonów. Jest to wzrost z 36,5 proc. w IV kw. 2019 r. i 24,3 proc. w I kw. 2019 roku. Tym razem Qualcomm zajął drugie miejsce (32,8%), ale był liderem zarówno w I, jak i IV kwartale 2019 roku zdobywając odpowiednio 48,1% i 37,8% udziałów. Trzecie miejsce zajmuje MediaTek. Ten ma nieco ponad 13% lokalnego rynku.

Zobacz też: Nokia 6.2 i Black Shark 2 już z aktualizacją do Androida 10

Nie można zapomnieć także o Apple. Jego układy z serii A stanowią 8,5% udział w tynku półprzewodników. Jak łato odgadnąć, oznacza to, że iPhone w Chinach miał właśnie takie udziały w chińskim rynku, jeśli chodzi o sprzedaż smartfonów w zeszłym kwartale. Warto przy tym zaznaczyć, że względem analogicznego okresu 2019 roku całkowita sprzedaż smartfonów w Chinach zmniejszyła się aż o 44,5%. Jest to spowodowane trwającą pandemią COVID-19. Obecnie procesory HiSilicon i chipy Qualcomm Snapdragon firmy Huawei stanowią 76,6% całkowitego udziału w rynku procesorów do smartfonów w Chinach. 

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy