Kryzys dopadł wszystkich. Wielu straciło pracę lub się obawia jej utraty. Chyba jeszcze więcej osób trafiło na przymusowe urlopy. Branże, które się utrzymują, muszą się liczyć ze spadkami, ponieważ coraz mniej ludzi stać na ich usługi. Dodatkowo w przypadku producentów smartfonów problem stanowią łańcuchy dostaw podzespołów. Nadchodzące miesiące mogą być najgorszymi w branży w całej historii. Wskazuje na to między innymi fakt, że Samsung zmniejszył zamówienia podzespołów aż o 50%.

5G szansą dla rynku smartfonów

5G szansą dla rynku smartfonów

Wymiana smartfona od lat nie jest już koniecznością. To bardziej kaprys. Oczywiście wciąż zdarzają się przypadki poważnych uszkodzeń, zniszczenia, albo zgubienia sprzętu. Jednak zwykle tym, co decyduje o jego wymianie, jest po prostu fakt że się nam znudził. Natomiast teraz większość osób ma ważniejsze wydatki niż zakup nowego sprzętu. Zwłaszcza że tak naprawdę nowe generacje nie przynoszą większych zmian. Ot, lepsze zdjęcia, kiedy smartfony już robią całkiem ładne. Szybsze działanie, kiedy nawet średniaki są już bardzo szybkie. Jednak niewiele ponadto. Obecnym smartfonom, podobnie jak komputerom klasy PC niewiele już brakuje. I nawet jeśli nowsze generacje przynoszą spore zmiany, to obecne wciąż działają dobrze.

Zobacz też: Nagrywanie podcastów jeszcze nigdy nie było tak proste – wystarczy telefon

Tym, co może uratować branżę, jest jakaś nowa technologia. Coś, z czego każdy chciałby skorzystać, ponieważ przynosi wiele korzyści, a jednocześnie nie jest dostępne w starszych urządzeniach. Opis ten pasuje idealnie do sieci 5G. Jest to zupełna nowość, która nie tylko zwiększa szybkość transmisji danych, ale także jeszcze mocniej obniża opóźnienia. Wiele lat temu to właśnie LTE było takim zastrzykiem dla branży, który ją pobudził. Producenci mają nadzieję, że 5G zrobi to samo. Warto jednak pamiętać, że porównywanie tych sytuacji nie do końca ma sens. Wtedy smartfony wciąż były mocno ułomne. Nawet średniaki dość szybko stawały się bezużyteczne, natomiast obecnie najniższa półka oferuje urządzenia na lata. Dlatego uważam, że technologia nowej generacji jest szansą, a nie gwarantem łatwego wyjścia z kryzysu.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.