Od momentu, gdy rząd USA dodał Huaweia do tak zwanej listy podmiotów, firma ciężko walczy o prowadzenie swojej działalności na całym świecie. Aby zminimalizować ryzyko, firma nawiązała współpracę z wieloma korporacjami spoza USA. Najnowszą organizacją, która połączyła siły z chińskim gigantem technologicznym, jest STMicroelectronics. Zawarły one umowę na projektowanie i produkcję chipów dla przemysłu motoryzacyjnego i urządzeń przenośnych.

Huawei na rynku motoryzacyjnym

Huawei na rynku motoryzacyjnym

Według raportu Nikkei Asian Review współpraca Huawei z firmą STMicroelectronics z siedzibą w Genewie w zakresie rozwoju układów scalonych rozpoczęła się podobno już w zeszłym roku. Jednak została ujawniona dopiero teraz. Ponieważ Huawei nie może współpracować z firmami z siedzibą w USA, jak również z firmami korzystającymi z technologii pochodzących z tego państwa, jego poszukiwanie partnerów jest bardzo selektywne. Tym bardziej że Stany Zjednoczone mają jeszcze mocniej rozszerzyć zakaz współpracy z Huaweiem. Ten ma objąć nawet tajwańskie TSMC, czyli największego wykonawcę procesorów na świecie. Niektórzy spekulują, że chiński gigant telekomunikacyjny zawarł umowę z STMicro po to, żeby europejska firma produkowała procesory dla Chińczyków. 

Zobacz też: Huawei wydłuża gwarancję i oferuje bezpłatne door-to-door

Podejrzewam jednak, że to błędny trop. Huawei w tej materii postawi raczej na lokalne firmy z Chin. Oczywiście, kiedy będą już oferowały odpowiednią technologią. Warto tu zaznaczyć, że STMicroelectronics jest znane z układów czujników samochodowych, takich jak żyroskopy, akcelerometry, czujniki ruchu, optyczne i obrazowe. Natomiast chiński gigant technologiczny od lat żywo interesuje się inteligentnym przemysłem motoryzacyjnym. Tym samym może mu pomóc w dywersyfikacji rynku. Z drugiej jednak strony początkowo obie firmy mają jednak zajmować się układami dla smartfonów Huawei i Honor.

Źródło: Gizmochina