Wielka Brytania z 5G od Samsunga?

Unieważnienie aukcji 5G – na sieć w Polsce poczekamy dłużej

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Unieważnienie aukcji 5G to informacja, która zapewne nie spodoba się tym, którzy na sieć w naszym kraju czekali z utęsknieniem. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało bowiem o tym, że na czas trwania epidemii koronawirusa, aukcje 5G zostają zwieszone. Co więc dalej z samą siecią 5G w Polsce?

Unieważnienie aukcji 5G w Polsce

unieważnienie aukcji 5G
Fot. PixaBay

Pasma częstotliwości przeznaczone dla sieci 5G, przydzielane miałby być poprzez aukcje, a nie na zasadzie przetargu. Zdało się więc, że na sieć 5G w Polsce nie będziemy musieli czekać zbyt długo. Wygląda na to, że byliśmy w błędzie, bo unieważnienie aukcji 5G świadczy o czymś zupełnie przeciwnym. Samo unieważnienie aukcji 5G spowodowane było wątpliwościami formalnymi, które mogłyby zostać zakwestionowane po zakończeniu postępowania. Tak napisano o tym w komunikacie na stronie GOV:

Ogłoszenie zawieszenia aukcji przez Prezesa UKE nastąpiło 16 kwietnia 2020 r. – z datą obowiązywania od 31 marca br. – mimo, że we wskazanym okresie były udzielane odpowiedzi na pytania, a nawet została złożona wstępna oferta, podważa jej status prawny.

Zobacz też: Sieć 5G na Mount Everest

Co dalej z aukcjami 5G w Polsce?

Sam fakt, że obecnie aukcje zostały unieważnione, nie oznacza, że nie zostaną wznowione postępowania. Trzeba będzie na nie jednak poczekać do momentu, aż unormuje się sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju. W oficjalnym komunikacie nie podano żadnych konkretnych dat, ale nikt z decyzji się nie wycofuje.

Przy wdrożeniu nowego standardu i dystrybucji częstotliwości należy dołożyć wszelkiej możliwej staranności, aby zapewnić maksymalnie pewną i stabilną sytuację inwestycyjną podmiotom nabywającym częstotliwości. Szczególnie w obecnej sytuacji gospodarczej, nie może być żadnych wątpliwości, które pozwoliłyby niezadowolonym z rozstrzygnięcia operatorom skutecznie podważać decyzje rezerwacyjne.

Intencją rządu jest jak najszybsze wprowadzenie do Polski komercyjnie funkcjonującej sieci piątej generacji (5G) i dotrzymanie terminów określonych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej. Dlatego mając na uwadze możliwe konsekwencje, a także wspomniane wyżej kwestie związane z bezpieczeństwem, podjęto decyzję o konieczności powtórzenia całego postępowania.

Źródło: GOV

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy