Na rządowej stronie pojawił się dzisiaj komunikat mówiący o tym, że aresztowany został prezes firmy wynajmującej smartfony. Mężczyznę udało się zatrzymać dzięki współpracy Krajowej Administracji Skarbowej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. O tymczasowym aresztowaniu zadecydował sąd.

Prezes firmy wynajmującej smartfony aresztowany – wprowadzał w błąd klientów, by nie płacić podatków

Sprawa dotyczy przedsiębiorstwa, które nie płaciło podatków za obrót elektroniką. Firma sprowadzała urządzenia zza granicy, a na terenie kraju były one fikcyjnie wynajmowane klientom przekonanym, że kupują sprzęt na własność.

prezes firmy wynajmującej smartfony aresztowany

KAS informuje, że regulaminy oraz warunki zawieranych z klientami umów były skomplikowane i utwierdzały osoby korzystające z oferty sklepu w tym, że kupują elektronikę (w tym smartfony). W rzeczywistości czynności te były księgowane przez firmę jako wynajem i nie były odprowadzane z tego tytułu podatki. Służby przeszukały 6 miejsc na terenie województwa wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację księgową, zabezpieczono również 3,4 mln zł na poczet niezapłaconych podatków. Działalność prezesa firmy wynajmującej smartfony miała narazić skarb państwa na straty w wysokości blisko 40 mln zł. Prokuratura regionalna w Poznaniu poleciła zatrzymać mężczyznę. 21 kwietnia dokonali tego funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prezes firmy, która formalnie wynajmowała smartfony, w rzeczywistości je sprzedając, usłyszał zarzuty prania brudnych pieniędzy oraz dokonania przestępstw karno-skarbowych.

Czytaj także: Błędy Windows 10 znowu straszą i są bardzo poważne. Uważaj na update

Czynności w sprawie tej firmy były prowadzone już w lutym, ale dopiero tydzień temu zatrzymano jej prezesa. Wszystko zbiegło się z czasem, gdy wybuchła afera związana ze sklepami BestCena i Dragonist. Ich profil działalności był podobny do przypadku, o którym pisze KAS w swoim komunikacie. Rządowe instytucje nie informują jednak o tym, jakiej firmy prezesem był zatrzymany mężczyzna.

źródło: gov.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.