WhatsApp osiąga znaczący sukces w walce z dezinformacją i fakenewsami. Na początku miesiąca najpopularniejszy komunikator internetowy na świecie nałożył limit, który ograniczał możliwość przekazywania wiadomości na jeden czat na raz. Akcja ta została wykonana w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się fałszywych wiadomości i dezinformacji związanych z koronawirusem na platformie. Według najnowszych danych zmiana ta okazała się olbrzymim sukcesem w walce z fakenewsami.

Sukces WhatsApp w walce z fakenewsami

Sukces WhatsApp w walce z fakenewsami

Facebook stwierdził, że rozprzestrzenianie się często przekazywanych wiadomości na platformie spadło o 70% w skali globalnej. Warto tu dodać, że właśnie w ten sposób często rozpowszechniały się fakenewsy. Osoby nimi zainteresowane często przekazywały je dalej do wszystkich rozmów, w których brały udział. Ze względu na nowe ograniczenie zwyczajnie nie chciało im się wykonywać tej samej akcji dla każdego chatu z osobna. Aktualizacja ta została wprowadzona 7 kwietnia i już przynosi świetne wyniki. Warto tu przypomnieć, że wcześniej możliwość wysyłania wiadomości była ograniczona do 5 rozmów jednocześnie.

Nie przegap
Wywiad z CEO realme w Europie – Madhav Sheth zapowiada zmiany
Madhav Sheth
Nowy wiceprezes oraz CEO realme w Europie i Indiach, czyli Madhav Sheth, znalazł chwilę czasu dla nas i zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Ostatnie dni dla marki były wyjątkowo zajęte, bo firma po raz pierwszy pojawiła się na międzynarodowych targach IFA w Berlinie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o planach na przyszłość, rozwoju […]

Zobacz też: Koniec CD-Action – prasa drukowana dostaje kolejny cios

Nowa aktualizacja wpłynęła nie tylko na rozprzestrzenianie się błędnych informacji na temat koronawirusa. Według serwisu zmiana ta mogła w znaczący sposób również pomóc w utrzymaniu WhatsApp jako miejsca do rozmów osobistych i prywatnych. Mimo to Facebook podkreśla, że to efekt uboczny walki z dezinformacją. Warto tu przypomnieć, że w 2019 roku WhatsApp także ograniczył przekazywanie wiadomości. Wpłynęło to na 25% spadek ogólnej liczby wiadomości przekazywanych na całym świecie. Jak widać, decyzja serwisu ma gigantyczny wpływ na powstrzymanie fali fakenewsów. 

Źródło: Phonearena
Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.