profil zaufany

Tymczasowy Profil Zaufany już działa – komu się przyda i jak go założyć?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało niedawno o uruchomieniu nowej usługi, jaką jest Tymczasowy Profil Zaufany. Daje on praktycznie takie same możliwości, jak klasyczna wersja usługi. Jest jednak kilka istotnych różnic, przez które niektóre osoby powinny się nim zainteresować.

Dla kogo jest Tymczasowy Profil Zaufany?

Profil Zaufany ma ponad 6 mln użytkowników, a w obecnej sytuacji tego typu usługa jest szczególnie przydatna. Mamy stan epidemii. Urzędy oraz instytucje zachęcają Polaków do pozostania w domach i załatwiania spraw przez internet, jeśli tylko jest to możliwe. W wielu sytuacjach konieczne jest do tego posiadanie Profilu Zaufanego.

tymczasowy profil zaufany

Tymczasowy Profil Zaufany ma za zadanie likwidację barier. Ta wersja usługi jest skierowana do osób, które nie posiadają bankowości elektronicznej pozwalającej na założenie klasycznego Profilu Zaufanego, a jednocześnie nie chcą lub nie mogą udać się do punktu potwierdzającego PZ. Tej grupie obywateli Ministerstwo Cyfryzacji proponuje tymczasową wersję usługi, która posiada w zasadzie tylko jedno znaczące ograniczenie. Jest ważna 3 miesiące, a nie 3 lata jak w przypadku zwykłego Profilu Zaufanego.

Jak założyć Tymczasowy Profil Zaufany?

Żeby założyć 3-miesięczny Profil Zaufany, należy odwiedzić specjalną rządową witrynę. Tam podajemy niezbędne dane oraz umawiamy się na rozmowę online z urzędnikiem. Skoro nie mamy konta w odpowiednim banku i nie może fizycznie potwierdzić naszej tożsamości w specjalnym punkcie, resort cyfryzacji proponuje nam wideoweryfikację. Jeśli przebiegnie ona pomyślnie, urzędnik założy nam Tymczasowy Profil Zaufany.

Czytaj także: Zastrzyk wsparcia dla szpitali zakaźnych – wesprzyj akcję podając kod Blik

Tymczasowa forma popularnej usługi to rozwiązanie na czas pandemii, podyktowane wyjątkową sytuacją. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca, by zakładać zwykłe Profile Zaufane, jeśli tylko nasz bank jest jednym z tych, które to umożliwiają. Po upływie ważności Tymczasowego Profilu Zaufanego nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby złożyć wniosek o ten standardowy.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy