Android 11

Cofanie uprawnień aplikacjom – Android 11 zrobi to za nas

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Cofanie uprawnień aplikacjom, z których już się nie korzysta, będzie jedną z nowości w Android 11. Właśnie wypuszczona została wersja Developers Preview 3, a wraz z nią pojawiły się kolejne informacje o możliwościach systemu. Jednak z nich zapowiada się wyjątkowo interesująco, a szczególnie dla wszystkich tych, którzy raz coś zainstalowali, a później zapomnieli o jego istnieniu.

Cofanie uprawnień aplikacjom

Zanim w pełni poznamy możliwości nowego Androida, minie jeszcze sporo czasu. Jeszcze więcej, zanim ten trafi na większość urządzeń, ale przynajmniej wiadomo już, że jego niektóre funkcje będą naprawdę interesujące. Jedna z nich pojawiła się we wspomnianej wersji Developers Preview 3, a dotyczy cofania uprawnień aplikacjom. Zapewne nie trzeba specjalnie tłumaczyć zasady jej działania, ale warto tutaj dodać, że ma się to dziać automatycznie. O ile użytkownik wcześniej taką opcję w systemie zaznaczy. Obecnie jest ona wyłączona, ale pamiętajmy, że to jeszcze wersja, która nie trafiła do szerszego grona użytkowników.

Cofanie uprawnień aplikacjom
Fot. Cofanie uprawnień aplikacjom w Android 11

Automatyczne cofanie uprawnień aplikacjom ma za zadanie chronienie prywatności użytkownika. Wiadomo, że Google podchodzi do tematu poważnie, a przynajmniej tak o nim mówi. Często zdarza się tak, że instalując aplikację, klikamy wszystkie możliwe dostępy, a potem, kiedy już z programu nie korzystamy, zapominamy go odinstalować. I właśnie dlatego w Android 11 ma pojawić się nowa funkcja.

Zobacz też: Nagrywanie rozmów w Androidzie dostępne na wybranych rynkach

Google nie określił dokładnie, po jakim czasie będą cofane uprawnienia aplikacjom. W opisie widać tylko wzmiankę o „kilku miesiącach”, a wiadomo, że teraz nie ma możliwości tego przetestowania. Developers Preview 3 dostępne jest zaledwie od wczoraj. Trzeba przyznać, że sam pomysł wydaje się ciekawy. O ile będzie działał automatycznie i dla wszystkich aplikacji, a nie trzeba będzie go zaznaczać przy każdym instalowanym programie. Obecnie tak niestety jest.

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy