ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
przedsiębiorcy 5g

Przedsiębiorcy: szybkie uruchomienie 5G w Polsce to konieczność

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W dyskusji na temat wdrażania sieci 5G w Polsce głos zabrali przedsiębiorcy. Ich zdaniem, uruchomienie nowej technologii to nie tylko duża szansa dla gospodarki, ale wręcz konieczność. Takie stanowisko zajmuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w wydanym komunikacie.

Polscy przedsiębiorcy o 5G

Zdaniem ZPP, wprowadzenie 5G jest potrzebne ze względu na takie czynniki, jak postęp technologiczny, zwiększony popyt na usługi cyfrowe oraz zmiany w życiu społeczno-gospodarczym wywołane epidemią koronawirusa.

przedsiębiorcy 5g

Przedsiębiorcy argumentują także, że zmieniają się modele korzystania z sieci. Według przytoczonych danych, w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych mniej niż 40% użytkowników telefonów komórkowych wykorzystywało je do przeglądania z internetu. W 2025 roku z kolei, według szacunków, 75% internautów będzie łączyło się z internetem wyłącznie za pomocą smartfona. Również przemysł zmierza w kierunku cyfryzacji oraz automatyzacji. Pandemia koronawirusa spowodowała kolejne zmiany na rynku pracy, jak i rozrywki – sieć jest coraz bardziej obciążana, a jednocześnie użytkownicy oczekują od niej coraz więcej. ZPP uważa, że 5G to odpowiedź na wszystkie przytoczone wyzwania. Sieć miałaby umożliwić rozwój nowych usług i produktów, które zmienią życie gospodarcze w Polsce. Chodzi o pojazdy autonomiczne, internet rzeczy, zdalne zarządzanie produkcją oraz o wirtualną rzeczywistość. Eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców podkreślają, że wdrażanie 5G powinno być skuteczne oraz szybkie, ale jednocześnie bezpieczne. ZPP twierdzi, że aby to osiągnąć, należy określić restrykcyjne techniczne standardy bezpieczeństwa oraz zapewnić swobodną konkurencję w ramach dostawców infrastruktury.

Czytaj także: Wi-Fi 6E zatwierdzone – osoby, które skarżą się na zakłócenia sieci, odczują ulgę

Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP poinformował o Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W dokumencie zakreślono pożądany kierunek rozwoju polskiej gospodarki. Ma się ona stać gospodarką opartą na wiedzy i wysokiej wartości dodanej. Osiągnięcie tego celu bez sprawnego wdrożenia sieci 5G wydaje się być niemożliwe – wyjaśnia Jakub Bińkowski.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy