ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Google z ekologicznym zarządzaniem centrów danych

Google stawia na czystą energię w centrach danych

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Google opracowało nową technologię o nazwie carbon-intelligent computing. Dzięki niej firma optymalizuje swoje centra danych, aby większe obciążenie było w czasie, gdy jest większy dostęp do czystej energii ze źródeł takich jak turbiny wiatrowe czy farmy słoneczne. W ten sposób firma chce zmniejszyć swój ślad węglowy, optymalizując już posiadane środki w kierunku ekologii. Jest to bardzo interesujące podejście. Nie wymaga ono bowiem wielkich inwestycji, które same w sobie także nie są obojętne dla natury.

Google z ekologicznym zarządzaniem centrów danych

Google z ekologicznym zarządzaniem centrów danych

Według firmy nowe rozwiązanie może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla przez jej centra danych bez potrzeby dodatkowego sprzętu i bez wpływu na wydajność jej najbardziej popularnych usług, takich jak wyszukiwarka, mapy i YouTube. Obecnie obecnej firma wykorzystuje tę technologię w jednych z największych hiperskalowych centrów danych na świecie. System działa poprzez porównywanie dwóch różnych prognoz każdego dnia. Pierwsza z nich co godzinę przewiduje średnią emisję dwutlenku węgla przez lokalną sieć elektryczną, z której centrum danych będzie korzystać. Druga szacuje, ile energii elektrycznej będą potrzebowały komputery centrum danych do realizacji swoich zadań w tym samym okresie. Wykorzystując obie prognozy, system próbuje dopasować niektóre zadania do czasów, w których występuje znaczna ilość energii niskoemisyjnej. Może więc, na przykład, odłożyć niektóre zadania na popołudnie, kiedy zazwyczaj jest dużo energii słonecznej. 

Zobacz też: Ostatni tydzień Wiosennej Wyprzedaży w PlayStation Store – sprawdź, jakie gry warto teraz kupić!

Niektóre z rzeczy, które obecnie Google przetasowuje do różnych pór dnia, to przetwarzanie wideo w YouTube i dodawanie nowych słów do tłumaczenia. Obecnie system działa na poziomie lokalnym. Jednak przyszłości Google może zezwolić na przenoszenie zadań między różnymi centrami danych w celu dalszego wykorzystania dostępnej lokalnie czystej energii. Jak większość firm technologicznych, Google czuje się odpowiedzialne, jeśli chodzi o zmiany klimatu i ochronę środowiska. Od 2017 roku firma korzysta z energii słonecznej i wiatrowej, aby zrównoważyć całość swojego operacyjnego zużycia energii. Warto tu jednak dodać, że według zeszłorocznego raportu Guardiana stwierdzono, że firma dokonała znacznego wkładu politycznego na rzecz osób i organizacji, które zaprzeczyły zmianom klimatycznym.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy