Teorie spiskowe są niezwykle kuszące dla wielu osób. Udzielają one bowiem prostych odpowiedzi na bardzo złożone problemy. Dodatkowo kreują wroga, którego można oskarżyć o całe zło na świecie. Jest to bardzo wyraźnie widoczne w dobie światowej pandemii. Spora grupa osób zwyczajnie nie potrafi się pogodzić z faktami. Wolą znaleźć kozła ofiarnego, którego można by oskarżyć o to, co się dzieje na świecie. Dla wielu z nich jest nim sieć 5G, natomiast Twitter ma już tego dość.

Twitter blokuje teorie spiskowe o 5G i COVID-19

Twitter teorie spiskowe 5G COVID-19

Serwis właśnie dodał teorie spiskowe 5G do rosnącej listy niezweryfikowanych twierdzeń na temat COVID-19. Zgodnie z nowymi zasadami, Twitter będzie usuwać tweety z niezweryfikowanymi roszczeniami, które zachęcają ludzi do angażowania się w szkodliwą działalność, która może prowadzić do zniszczenia lub uszkodzenia krytycznej infrastruktury 5G. Nowe zasady nie mają jednak zastosowania do wszystkich tweetów rozpowszechniających teorie spiskowe 5G. Twitter mówi, że zamiast tego priorytetowo traktować roszczenia, które zawierają konkretne podżegać ludzi do działania lub w inny sposób zachęcać do wandalizmu. Na przykład namawianie ludzi do niszczenia masztów 5G.

Zobacz też: Redmi Pad 5G – niespodziewany atak Xiaomi na rynek tabletów

Teorie spiskowe dotyczące technologii 5G stały się szczególnie problematyczne podczas pandemii koronawirusa. W ciągu ostatniego miesiąca, według Associated Press, w Uk doszło do 50 podpaleń ukierunkowanych na wieże komórkowe i inny sprzęt. Teorie spiskowe zostały powiązane z grupami antyszczepiennymi i rosyjskimi mediami państwowymi. To oznacza, że osoby wiążące sieć najnowszej generacji z koronawirusem, zwykle bezwiednie, działają jako rosyjskie trolle internetowe. Najnowsza aktualizacja Twittera jest rozszerzeniem poprzednich zasad witryny wokół niesprawdzonych informacji. Skupia się ona wokół tweetów, które mogą wywołać panikę lub niepokoje społeczne, takie jak twierdzenia o niedoborach żywności, które zachęcają do paniki kupowania. Od tego czasu firma twierdzi, że usunięto ponad 2 230 tweetów z wprowadzającymi w błąd i potencjalnie szkodliwymi treściami.

Źródło: Engadget