USA od wielu miesięcy naciska na swoich sojuszników, aby ci zrezygnowali z oferty Huaweia przy budowie sieci 5G. Rzecz jasna im współpraca jest większa, tym silniejsze argumenty ze strony Stanów Zjednoczonych. W przypadku Wielkiej Brytanii mówimy nie tylko o współpracy w strukturach NATO, ale także o uczestnictwie w aż trzech sojuszach wywiadowczych. Mowa tu o 5, 9 i 14 Eyes. USA zapowiedziało już, że nie zamierza współpracować na tym polu z państwami, które korzystają z infrastruktury Huaweia.

Huawei zbuduje sieć 5G w Wielkiej Brytanii

Huawei zbuduje sieć 5G w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania właśnie wydała decyzję w tej sprawie. Władze podkreśliły, że jest ona ostateczna, a jej szczegóły nie podlegają dalszym zmianom, ani nawet dyskusji. Tym samym Huawei będzie mógł wziąć udział w przetargach na budowę sieci 5G w tym kraju. Warto tu przypomnieć, że brytyjski wywiad dość dokładnie przyjrzał się działaniom firmy. Mimo zapewnień ze strony USA o tym, że Huawei szpieguje, nie znalazł on nawet cienia dowodu w tej sprawie. Dodatkowo chiński gigant obiecał, że część produkcji podzespołów dla masztów 5G w Europie będzie się odbywała na terenie Wielkiej Brytanii. Pozostałe mają natomiast powstawać we Francji. Wszystko to pod okiem niezależnych europejskich specjalistów do spraw bezpieczeństwa. Ponadto firma deklaruje, że nie będzie utrudniała kontroli ze strony organów państwowych.

Zobacz też: Seria Mi 10 jest ogromnym hitem! Xiaomi pochwaliło się wynikami sprzedaży

Oczywiście warto tu dodać, że Huawei nie będzie mógł wybudować całości sieci 5G. Główny szkielet sieci lub jej elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa powstaną przy pomocy firm europejskich jak Nokia, czy Ericsson. Huawei zajmie się natomiast obszarami mniej zurbanizowanymi. Dzięki temu obszary wiejskie w Wielkiej Brytanii znacznie szybciej doczekają się dostępu do sieci najnowszej generacji. Oczywiście o ile terroryści nie przestaną tam palić masztów. Dodatkowo istnieje szansa, że inne kraje wiedzione przykładem Wielkiej Brytanii się zdecydują na podobny krok. W końcu zezwolenie Huaweiowi na udział w przetargach nie tylko sprawi, że ten producent będzie mógł budować sieć 5G. Wymusi także na konkurencji złożenie korzystniejszej oferty.

Źródło: Huawei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.