Android najszybciej zyskuje w Europie

2 minuty czytania
Komentarze
Android

Praktycznie wszystkie raporty firm zajmujących się badaniami rynku potwierdzają, że Android bardzo dynamicznie zyskuje na popularności, pozostawiając pozostałych konkurentów daleko w tyle. Najszybciej sytuacja zmienia się w przypadku Europy.

Firma comScore zaprezentowała kolejne dane, które dotyczą wielkości udziałów poszczególnych systemów mobilnych w Europie. Okazuje się, że nadal najpopularniejszym systemem w przypadku Starego Kontynentu jest Symbian. W lipcu tego roku korzystało z niego 37.8 proc. użytkowników, co oznacza potężny spadek względem analogicznego okresu ubiegłego roku, gdy do Symbiana należało 53.9 proc. rynku.

Zaraz za Symbianem znalazł się system Google, który w lipcu znajdował się na 22.3 proc. wszystkich smartfonów w porównaniu do ubiegłego roku (6 proc.) Android zyskał w sumie 16.2 proc., czyli niemal dokładnie tyle samo, ile Symbian stracił. Dość wyraźnie widać, który system jest preferowany przez użytkowników rozczarowanych polityką Nokii.

Koncern Apple ze swoim systemem iOS zajął trzecie miejsce, osiągając wynik na poziomie 20.3 procenta w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, producent z Cupertino zyskał symboliczne 1.2 procenta. Firma ta posiada spore udziały na rynku europejskim, jednak dynamika wzrostu jest dużo mniejsza niż w przypadku Androida, a ma to kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju.

Europejscy użytkownicy wybierając smartfony z Androidem preferują przede wszystkim dwie marki Samsunga i HTC. Sumaryczne udziały tych dwóch producentów w sprzedaży telefonów z Androidem wynoszą ok. 66 procent, pozostawiając konkurencję daleko w tyle. Kolejne miejsca zajmują Sony Ericsson (15.1 proc.), LG (5.8 proc.) i Motorola (3.6 proc.).

Wiele wskazuje na to, że Android ma przed sobą świetlaną przyszłość kwestią czasu jest to, kiedy system Google będzie dominował w Europie, wyprzedzając jednocześnie Symbiana. W Stanach Zjednoczonych Android już w czerwcu stał się najpopularniejszym systemem wykorzystywanym w przypadku smartfonów ostatnie dane wskazują na ok. 40 proc. udział na tym rynku.

źródło: ReadWriteWeb

Motyw