Sieć 5G na Mount Everest ma już działać, a to oznacza, że przebywający tam alpiniści mogą swobodnie kontaktować się ze światem. Doprowadzenie odpowiedniej infrastruktury do obozu przejściowego wymagało nie lada pracy, a wszystko po to, by uczcić 20-letnią obecność China Mobile na rynku. Warto także dodać, że China Mobile współpracuje z Huawei w kwestii rozwoju sieci 5G. To także pokaz tego, jak wiele się zmieniło w ciągu ostatnich lat w kwestii podejścia do technologii.

Sieć 5G na Mount Everest

Sieć 5G na Mount Everest nie jest pierwszą, która pojawiła się na górze leżącej w Azji na granicy Nepalu oraz Chińskiej Republiki Ludowej. Zaczęło się bowiem w 2010 roku, kiedy to pojawiła się tam sieć 3G pozwalająca m.in. na przeprowadzanie rozmów wideo. Ciekawe jest to, że zaledwie rok później, wysłano ze szczytu Mount Everest pierwszego tweeta, co zrobiono przy użyciu Samsunga Galaxy S II. Minęło raptem 9 lat, a infrastruktura sieciowa na górze stała się znacznie bardziej zaawansowana, niż w niejednym miejscu na ziemi.

China Mobile zdecydowało się na uruchomienie usługi, by pokazać swoje możliwości, ale też, by częściowo uczcić swoją obecność na rynku. Żeby to zrobić, potrzebowano prawie 180 kilometrów kabli, które zostały poprowadzone do głównego obozu. Obecnie dostęp do sieci 5G możliwy jest w obozie przejściowym, który znajduje się na wysokości 5800 metrów n.p.m. To jednak nie koniec, bo firma planuje rozszerzyć zasięg. Ten ma być dostępny w kolejnym z obozów alpinistów na wysokości 6500 metrów n.p.m.

Zobacz też: Always-on Dispaly w MIUI 12 ze sporymi zmianami

Jak działa sieć 5G na Mount Everest? Ponoć pozwalana na ściąganie treści z prędkością około 1 Gb/s. Imponujące zważywszy na okoliczności. Na Mount Everest pojawiły się trzy stacje bazowe do sieci 5G oraz trzy do sieci 4G. Obsługą techniczną zajmować ma się dwanaście osób. Technologia pozwoli na lepsze i szybsze łączenie się z osobami przebywającymi w obozach na Mount Everest.

Źródło: GSM Arena / GizmoChina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.