Od czasu premiery pierwszych APU Ryzen w urządzeniach mobilnych zauważamy zwiększanie się wydajności iGPU tych układów. Mimo że nie należy ich porównywać z pełnoprawnymi dedykowanymi układami, to ta różnica może się niedługo zmniejszyć. Wszystko za sprawą zintegrowanego GPU zastosowanego w APU Ryzen 4000. Według najnowszych informacji wydajność zastosowanego iGPU jest podobna do karty GeForce MX250.

Czy wydajność iGPU w APU Ryzen 4000 pozwoli na nawiązanie walki z NVIDIĄ?

wydajność iGPU Ryzen 4000

Wydajność zintegrowanego układu GPU w procesorach Ryzen 4000U poznaliśmy dzięki jednemu z użytkowników serwisu Weibo. Przetestował on CPU AMD Ryzen 7 4800U w laptopie Xiaoxin Pro 13. Dla przypomnienia jest to konstrukcja od Lenovo, dostępna tylko i wyłącznie w Chinach. Był to jednak prototyp inżynieryjny i wyniki w mogą się różnić w modelu przeznaczonym dla klienta. Niemniej jednak osiągnięte rezultaty są zaskakujące i pozwalają zorientować się w temacie wydajności iGPU w nowych mobilnych układach Ryzen. Jeśli wierzyć opublikowanym wynikom, to może spodziewać się naprawdę wydajnego układu. Ryzen 7 4800U skonfrontowany został z dwoma propozycjami Intela – Core i7-1065G7 z grafiką Iris Plus Graphics G7 oraz Core i5-10210U z kartą graficzną GeForce MX250. Dla ujednolicenia wyników wszystkie laptopy były wyposażone w 16 GB pamięci RAM DDR4. Czy dzięki przeprowadzonym testom poznaliśmy przybliżoną wydajność iGPU w mobilnych procesorach AMD Ryzen 4000?

Zobacz też: Seria Mi 10 jest ogromnym hitem! Xiaomi pochwaliło się wynikami sprzedaży

wydajność iGPU Ryzen 4000

Testy zostały przeprowadzone w benchmarkach 3DMark Time Spy i Fire Strike. Ryzen 7 4800U okazał się o 2,6% szybszy od karty GeForce MX250 w Time Spy, aczkolwiek przegrał on o 8,5% w starszym teście Fire Strike. Pełne wyniki testów możecie sprawdzić w powyższej tabeli. Wydaje się więc, że wydajność zintegrowanych układów graficznych w APU od AMD powoli dorównuje słabszy układom od NVIDII. Jeśli „Zieloni” nie odpowiedzą w odpowiedni sposób, to w AMD może zyskać bardzo mocno w tym segmencie. Czy odpowiedzią NVIDII będzie GeForce MX450, który wg najnowszych przecieków ma oferować wydajność porównywalną z kartą graficzną GTX 1650. Być może to właśnie mobilne układy AMD Renoir korzystające z 7 nm procesu technologicznego pozwolą na popularyzację laptopów „Czerwonych”.

Źródło: Extremetech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Marcin Nic

Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.