Krew osób, które przeszły COVID-19 jest na razie jedynym lekarstwem na chorobę. Dlatego jest tak cenna, zwłaszcza dla osób w stanie krytycznym. Podanie osocza z dodatkiem przeciwciał osoby, która odzyskała zdrowie, nowo zakażonej osobie, która może nie mieć jeszcze przeciwciał, może pomóc choremu szybciej wyzdrowieć. Nie jest to nowa metoda leczenia. Stosowano ją w zwalczaniu błonicy w latach 90. XIX wieku i skutecznie w czasie pandemii grypy w 1918 roku. Metoda ta była wykorzystywana również w leczeniu osób z chorobami takimi jak SARS, odra i ospa wietrzna.

Microsoft Plasma Bot COVID-19

Microsoft Plasma Bot COVID-19

W związku z tym Microsoft uruchamia narzędzie samokontroli dla osób, które chcą sprawdzić, czy kwalifikują się do oddania osocza. W ten sposób firma na nadzieję na spopularyzowaniu tego zabiegu dla osób z COVID-19. Narzędzie to jest częścią pracy firmy z grupą o nazwie CoVig-19 Plasma Alliance.

Im wcześniej osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 oddadzą osocze, tym szybciej Alliance może rozpocząć badania kliniczne nad nowymi formami terapii. Próby te określą, czy w ten sposób można by leczyć pacjentów zagrożonych poważnymi powikłaniami związanymi z COVID-19.

— Podaje firma w swoim wpisie na blogu.

Zobacz też: Polacy bezpieczni w sieci? Wzmożona aktywność cyberprzestępców w czasie pandemii

Microsoft Plasma Bot COVID-19 ma zostać udostępniony za pośrednictwem kanałów internetowych, społecznych i wyszukiwarek zadaje szereg pytań, aby sprawdzić, czy użytkownik jest w stanie oddać osocze. Pyta on między innymi o przyjmowane leki, alergie i przebyte choroby. Jeśli użytkownik pomyślnie przejdzie testy, to otrzyma informację o tym, gdzie może oddać swoje osocze. Inicjatywa działa obecnie w USA. Jednak niedługo ma zacząć funkcjonować także w Europie.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.