Dbanie o środowisko i rozwój gospodarczy nie idą ze sobą w parze. Każda produkcja, czy transport wymagają zużycia naturalnych zasobów i dostosowania terenu. Działania te są szkodliwe na kilku płaszczyznach. Lokalnej, ponieważ wpływają na otoczenie danego zakładu czy miejsca, z którego pobierany jest surowiec i energia. Oraz globalnej, ze względu na emisję gazów cieplarnianych. Dbanie o środowisko jest natomiast niezwykle dla nas i kluczowe dla jakości życia przyszłych pokoleń.

5G w służbie środowisku

5G w służbie środowisku

Z drugiej jednak strony brak przemysłu oznaczałby powrót do jaskiń. Zatrzymanie się na obecnym, bądź nawet niższym poziomie rozwoju, do czego nawołuje część ekologów, nie ma najmniejszego sensu. Mogłoby to wręcz doprowadzić do wybuchu wojny. Ludzkość nie może się zatrzymać, jest nas zbyt wielu. Możemy jednak skupić się na optymalizacji wszelkich procesów. Do tego jednak niezbędne są dane. Bardzo dużo danych. Oraz systemy do ich przesyłania jak na przykład 5G. Oczywiście wiele osób może stwierdzić, że to samo można osiągnąć przewodowo. Rzecz w tym, że to wymagałoby przebudowy zakładów, co wiązałoby się z kosztami i przestojem w pracy. Zwiększyłoby także zużycie miedzi, w końcu światłowód wszystkiego nie załatwi. Korzystając z rozwiązań 5G, cały proces polegałby jedynie na umieszczeniu czujnika w wymaganym miejscu. Szybkie, proste, tanie i przyjaźniejsze dla środowiska rozwiązanie.

Zobacz też: Oppo A72 – to taki A52, ale lepszy i to jego siła

Sama sieć 5G również jest znacznie bardziej ekologiczna niż dotychczasowe rozwiązania. Dzięki szybszej transmisji połączenie może być krótsze. A im krócej ono trwa, tym mniej energii zużywa.

Obecnie wydatek energetyczny, stanowiący średnią ilość energii niezbędną do przesyłania danych w miejscu, w którym znajduje się komórka 5G, wynosi 8-15% tego, co w technologii LTE. Przy przejściu na sieć piątej generacji można byłoby zaoszczędzić średnio ok. 90% energii przeznaczanej na przesłanie 1 bita danych. Dzięki wykorzystaniu do transmisji fal mmWave wartość przesyłu może zostać zredukowana do 1-2% wydatku energetycznego notowanego w makro komórkach 4G. Największy wpływ na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla będzie miało wykorzystanie rozwiązań takich jak Massive MIMO, mmWave i 5G New Radio.

— Powiedział Aleksander Jakubczak, Huawei Polska.

Oczywiście nie twierdzę, że 5G jest panaceum na problemy ze środowiskiem. Może jednak być niezwykle skutecznym narzędziem w walce z nimi.

Źródło: Huawei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.