Facebook Google prawa człowieka

Google i Facebook źródłem dochodów Australii?

Newsy

Rząd australijski ogłosił zamiar wprowadzenia przepisów na podstawie, których Google i Facebook będą zobligowani do płacenia lokalnym mediom z racji korzystania z treści, jakie tworzą Australijczycy. Na skutek tego giganci technologiczni będą musieli dzielić się z twórcami przychodami z reklam. Wprowadzenie regulacji zostało zaplanowane na jesień 2020 roku. 

Google i Facebook muszą rozliczać się w Australii 

Australia idzie drogą Francji. Josh Frydenberg, minister skarbu w australijskim rządzie, zapowiedział niedawno, że nowe regulacje zmuszą internetowych gigantów do płacenia za korzystanie z treści.

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

W myśl nowego rozporządzenia Google oraz Facebook powinni płacić mediom za korzystanie z ich materiałów. Przykładowo na skutek umieszczenia ich w serwisach społecznościowych lub wyszukiwarce. 

Władze w Australii wychodzą z założenia, że największe spółki technologiczne wzbogacają się na skutek wykorzystywania nie swojej pracy. Dlatego Australia stawia warunki twardo. Od jesieni 2020 będą czerpać zysk z funkcjonowania Google i Facebooka.

Facebook Google prawa człowieka

Zarobki Google i Facebooka 

Google wchodzi w skład spółki Alphabet, której zysk w IV kwartale 2019 roku to 16,67 mld dolarów. Porównawczy okres w 2018 roku przyniósł 8,95 mld dolarów. To pozwoliło, aby Alphabet odnotował wzrost o 17%. Google odnotowało przychód 15,81 mld dolarów. 

W przypadku Facebooka IV kwartał 2019 roku wyglądał równie obiecująco. Osiągnął on wzrost o 25% do 21,08 mld dolarów oraz zysk netto wzrósł z 6,88 do 7,35 dolarów, 

Płatność od jesieni

John Frydenberg wydał zlecenie dla Australian Competition and Consumer Commission stworzenia właściwego systemu pobierania przez media opłat za wykorzystywanie ich treści w seriwsach społecznościowych lub wyszukiwarkach. 

Na obecną chwilę wysokość opłat nie jest znana. Wiadomo jedynie, że będą się one odnosić do przychodów, które Google i Facebook czerpią z reklam. Przygotowanie systemu zaplanowano na lipiec 2020. Jednak przepisy wejdą w życie dopiero od jesieni. 

Głos w tej sprawie zabrały obie firmy. Facebook wyraża obawę na temat tego, jak będą wyglądały relacje gigantów z lokalnymi mediami. Natomiast Google zapewnia, że już od długiego czasu prowadził rozmowy z wydawcami na temat współpracy i podziału zysków.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x