Oczywiście nie można mieć pełnego doświadczenia z Windows XP w Raspberry Pi. Może to i dobrze. W końcu system ten nie powinien być podłączany do internetu w 2020 roku. To wiązałoby się ze zbyt dużym ryzykiem. Jednak nie brakuje osób, które kochały jego stylistykę. Był to w końcu pierwszy system od Microsoftu, który nie oferował surowego i prostego menu. Jego wygląd miał zwyczajnie cieszyć oko. Wręcz krzyczał, że powstał dla użytkowników domowych i jest dla nich przyjazny.

Linux Raspbian XP Professional

Linux Raspbian XP Professional

Nic więc dziwnego, że wiele osób do dziś czuje do niego sentyment. Dlatego też powstał Linux Raspbian XP Professional. Jest to system dla malinki, który swoim wyglądem nawiązuje to Windowsa XP. Zresztą nie tylko samym wyglądem. System ten posiada szereg funkcji, które mają go do niego upodobnić. Ma nawet działający pasek Start i funkcjonalny pasek wyszukiwania. Wszystkie menu, ikony i paski zadań mają klasyczny wygląd typowy dla systemów z rodziny XP. Oczywiście warto pamiętać, że to wciąż jest Linux. Jeśli więc ktoś dla podbicia nostalgii zechce uruchomić Winampa w bezpośredni sposób to niestety, szybko się rozczaruje.

Zobacz też: Premiera MIUI 12 jeszcze w kwietniu – naciąga Dark Mode 2.0

Możliwe jest jednak uruchamianie oprogramowania Windows z tej epoki. Potrzebny jest tylko odpowiedni emulator. Dodatkowo można skorzystać ze wbudowanej maszyny wirtualnej, na której znajduje się Windows 98. Podejrzewam jednak, że tym samym dystrybucja ta łamie szereg licencji Microsoftu, co czyni ją produktem nielegalnym. Dodatkowo System operacyjny jest fabrycznie wyposażony w kilka platform emulacyjnych, takich jak BOX86, które mogą uruchamiać stare gry PC. Można również skorzystać z innych emulatorów, takich jak DOSBox, Mupen64 i MAME. Mam nadzieję, że kiedy projekt zostanie już ukończony, to pojawi się w dwóch wersjach. Tej oryginalnej oraz takiej, która nie narusza żadnych zapisów licencyjnych.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.