Założyciele Instagrama, Mike Krieger i Kevin Systrom, opracowali tracker Covid-19, który mierzy, jak szybko wirus rozprzestrzenia się w każdym stanie. Systrom uważa, że śledzenie efektywnej liczby rozrodczej wirusa będzie kluczem do przetrwania sytuacji przez następne kilka miesięcy. Jeśli system się sprawdzi, to mam nadzieję, że trafi on także do innych krajów. To właśnieie dzięki informacjom moglibyśmy dość łatwo uporać się z pandemią i to przy minimalnej szkodzie dla gospodarki.

Tracker Covid-19 od twórców Instagrama

Tracker Covid-19

Jak podkreśla Systrom, epidemiolodzy twierdzą, że jednym z jedynych prawdziwych sposobów walki z Covid-19 jest zrozumienie i zarządzanie Rt, czyli efektywną liczbą rozrodczą. Mówiąc najprościej, jest on miarą liczby osób, które zostały zarażone przez jedną osobę. Jeśli Rt jest wyższe od 1,0, wirus szybko się rozprzestrzenia. Wartości poniżej 1,0 sugerują, że wirus przestanie się rozprzestrzeniać. Systrom twierdzi, że bezpośredni pomiar Rt nie jest możliwy, więc należy go oszacować.

Zobacz też: Oppo A12 zaprezentowany – ciekawy smartfon dla mało wymagających

Śledzenie Rt może pomóc nam lepiej zrozumieć, jak skuteczne są różne strategie pozostania w domu i dać wgląd w to, kiedy możemy być w stanie rozluźnić ograniczenia i odesłać ludzi do pracy. To bardzo ważne, ponieważ siedzenie w domu co prawda dobrze nas chroni. Jednak jednocześnie jest mordercze dla gospodarki. Natomiast chodzenie do pracy powoduje poważne zagrożenie związane z zarażeniami. Trudno tu znaleźć złoty środek, zwłaszcza że sytuacja jest niezwykle dynamiczna. Z tego też powodu rozwiązanie, które się sprawdzało przez jakiś czas, może po kilku dniach okazać się całkowicie błędne i niebezpieczne. Największym problemem jest to, że wirus jest zagrożeniem, którego niwidaćać. Możemy obserwować jedynie jego skutki. Dlatego potrzebne są nam systemy, które potrafią dokładnie przewidywać Rt niemal z dnia na dzień.

Źródło: TechSpot