olivetti-olipad-110

Pierwsze informacje dotyczące tabletów Olivetti pojawiły się już w czerwcu. Włoski producent zapowiadał, że w ciągu najbliższych miesięcy ma zamiar zaprezentować nowe tablety z systemem Android. Wygląda na to, że obietnice zostaną spełnione.

Firma Olivetti poinformowała niedawno, że do sprzedaży trafią dwa tablety z systemem Android. Różnić się będą między sobą zarówno wersją systemu operacyjnego, jak i pozostałymi parametrami technicznymi. Dostępne będą dwie wersje z ekranami 7 i 10 cali. Przyjrzymy się nieco bliżej tym tabletom.

Pierwszym urządzeniem jest Olipad Smart, w przypadku którego zastosowano 7-calowy ekran o rozdzielczości 800 x 480 pikseli, procesor TI OMAP ARM Cortex A8 taktowany z częstotliwością 1 GHz, 512 MB pamięci RAM i 8 GB przestrzeni na pliki użytkownika. Urządzenie to zostało wyposażone również w modem 3G. Do sprzedaży trafi 15 września a jego koszt to 299 euro.

Cena nie jest zbyt atrakcyjna i niestety to nie koniec wad tego urządzenia. Producent zdecydował się na zastosowanie Androida w wersji Froyo – nie wiadomo dlaczego nie zdecydowano się na Gingerbreada. W efekcie użytkownik dostaje urządzenie o przeciętnej konfiguracji sprzętowej, z przestarzałym systemem i w cenie 299 euro.

Nieco ciekawiej prezentuje się Olipad 110. Pierwszą dobrą wiadomością jest to, że w tym przypadku producent postawił na Honeycomba 3.1. Specyfikacja techniczna tego urządzenia wygląda dość typowo – dwurdzeniowy procesor Nvidia Tegra 2 taktowany z częstotliwością 1 GHz, 1 GB RAM-u, 16 GB pamięci. Ekran ma rozdzielczość 1280 x 800 pikseli i przekątną 10.1 cala.

Poza tym nie mogło zabraknąć portu microUSB, czytnika kart microSD, aparatu 5 Mpx, kamery internetowej 2 Mpx i obsługi HDMI, WiFi i 3G. Całość prezentuje się całkiem ciekawie, do momentu, aż nie poznamy ceny – 449 euro (ok. 650 dolarów) to z całą pewnością za dużo jak na takie urządzenie, stworzone przez niewielkiego włoskiego producenta. Tablet oficjalnie trafił do sprzedaży.

W obu przypadkach czynnikiem, który z góry skazuje te urządzenia na porażkę w walce z konkurentami jest przede wszystkim cena, dla której naprawdę ciężko znaleźć jakieś sensowne usprawiedliwienie.

źródło: AndroidCentral.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula