ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Chiński rynek komputerowy zdominowany przez rozwiązania Intela

Autor: Marcin Nic Kategoria: Newsy

Nie ma wątpliwości, że chiński rynek komputerowy jest największym rynkiem na świecie. Mimo że nie otrzymujemy na jego temat zbyt dużo informacji, to czasami przedostaną się one do świata zewnętrznego. Tak jest również w tym przypadku. Dzięki wynikom z popularnego chińskiego benchmarku Master Lu wiemy, jacy producenci dominują w Chinach. Niestety, ale fani AMD nie będą zadowoleni z przedstawionych wyników.

Jak wygląda rynek CPU w Chinach?

chiński rynek komputerowy

Zacznijmy od udziałów na rynku procesorów. Z przedstawionych w Master Lu wykresów wynika, że Intel zdominował ten segment sprzętu komputerowego. Udział amerykańskiej firmy w tym rynku sięga prawie 80% – w przypadku komputerów osobistych jest to 77,08%. Jeśli zaś chodzi o laptopy, to procesory Intela znalazły się w 81,03% testowanych konstrukcji. W obydwu przypadkach procesory Intela znajdują się na pierwszych miejscach najbardziej popularnych CPU. Z raportu wynika, że najpopularniejszym obecnie desktopowym procesorem w Chinach jest Intel Core i5-9400F. Na pozostałych miejscach na podium znalazły się inne konstrukcje od „Niebieskich” – i3-9100F oraz i5-9600KF. Dopiero czwarte oraz piąte miejsce przypadły AMD, bowiem to właśnie na tych pozycjach znalazły się procesory AMD Ryzen 5 3500X oraz Ryzen 5 3600. Kolejne najpopularniejsze CPU od „Czerwonych” znalazło się na dziewiątym miejscu – AMD Ryzen 5 2600. Podobnie sytuacja wygląda w segmencie laptopów, gdzie Intel również zajął pierwsze trzy miejsca. Wszystko za sprawą procesorów Core i7-9750H, i5-9300H oraz niskonapięciowego i5-8265U. Dopiero na czwartym miejscu znalazła się pierwsza propozycja od AMD, czyli Ryzen 5 3500U. Nie powinno to szczególnie dziwić, bowiem nawet w ofercie naszych rodzimych sklepów z elektroniką występują głównie laptopy wyposażone w układy Intela.

Zobacz też: Najlepsze smartfony do 700 zł – nowe i używane

Pocieszający dla fanów AMD może być fakt, że procesory tego producenta należą do najwydajniejszych układów na chińskim rynku. To właśnie sześć pierwszych pozycji w tym rankingu przypadło dla firmy AMD. Jak można się było domyślić, najwydajniejszym CPU jest 64-rdzeniowy Ryzen Threadripper 3990X. Na drugim oraz trzecim miejscu podium znalazły się 32-rdzeniowy, oraz 24-rdzeniowy Threadripper 3970X, a także Threadripper 3960X. Dopiero na siódmym miejscu w tym rankingu uplasowała się pierwsza propozycja Intela. To właśnie na tej pozycja znalazł się Intel Core i9-10980xe. Jeśli jednak chodzi o rozłożenie ilościowe w tym rankingu, to wśród trzydziestu pozycji znalazło się miejsca dla szesnastu procesorów Intela oraz czternastu od AMD. Niemniej jednak opublikowany przez Master Lu raport dotyczący rynku procesorów udowadnia, że to właśnie propozycje „Niebieskich” są najchętniej wybierane w Chinach.

AMD Radeon RX 580 najpopularniejszą kartą graficzną w Chinach

chiński rynek komputerowy

Co zaskakujące to właśnie Radeon RX 580 jest najpopularniejszą kartą graficzną w Chinach. Niemniej jednak jest to marne pocieszenie dla firmy prowadzonej przez Lisę Su, bowiem jest to jedyne GPU AMD, które znalazło się wśród dziesięciu najbardziej popularnych układów. Pozostałe dziewięć miejsc przypadło rozwiązaniom NVIDII. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się GeForce GTX 1660 oraz GTX 1650. Co jednak ciekawe to fakt, że w tym zestawieniu znalazło się miejsce dla RTX 2060 oraz RTX 2070 Super, a zabrakło flagowych rozwiązań, takich jak GTX 1080 lub RTX 2080. To właśnie NVIDIA odpowiada za większościowy układ na rynku kart graficznych z wynikiem 67,18%. AMD może pochwalić się tylko udziałem na poziomie 32,73%. Jest to tylko potwierdzenie, że Chiny są krajem, w którym najbardziej popularne są gotowe zestawy komputerowe. Nie od dzisiaj wiadomo, że to właśnie układy NVIDII są najczęściej wykorzystywane w „gotowcach”. Sensowność kupowania takich rozwiązań zostawmy jednak na inną okazję.

Zobacz też: [Recenzja] Teufel Ultima 40 Active – fani basu, łączcie się

Niestety, ale wydaje się, że chiński rynek komputerowy jeszcze przez jakiś czas będzie tak wyglądał. Chińczycy nie należą do najzamożniejszych obywateli na świecie i nie pomaga również fakt, że są oni bardzo przywiązani do marek. Należy również pamiętać, że zmiany na tak dużym rynku nie są widoczne od razu. Wydaje się jednak, że w najbliższych latach możemy zauważyć większe zainteresowanie urządzeniami od AMD. Ich rosnąca popularność spowodowana jest jednym z najlepszych stosunków wydajności do ceny. Świadczy o tym między innymi opublikowany przez Mindfactory raport. Wynika z niego, że to właśnie układy AMD są coraz bardziej popularne, a firma zanotowała w zeszłym miesiącu rekordowy udział w ogólnej sprzedaży procesorów.

Źródło: Wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy