Qualcomm ogłosił swoje procesory 5G, czyli Snapdragona 865 i 765 jeszcze w grudniu 2019 roku. Miało to miejsce na dorocznej konferencji firmy, która odbyła się pod nazwą Snapdragon Tech Summit. Kilka miesięcy po tym, gdy procesory te są już dostępne na wielu urządzeniach, firma z San Diego zaczęła udostępniać kod źródłowy tych platform mobilnych. Można go znaleźć na Code Aurora Forum.

Kod źródłowy Snapdragona 865 i 765

Kod źródłowy Snapdragona 865 i 765

Fakt, że Qualcomm udostępnia kod źródłowy, jest często wskazywany jako główna zaleta jego procesorów. Zwłaszcza w porównaniu do konstrukcji jego największego konkurenta, czyli MediaTeka. Warto tu jednak zaznaczyć, że dotyczy to głównie grupki zapaleńców, którzy uwielbiają modyfikować swoje smartfony. Pozostali raczej nie odczują większej różnicy na tym polu. Z drugiej strony teoretycznie może to mieć całkiem spore znaczenie dla pojawienia się aktualizacji do nowszy wersji systemu w przyszłości. 

Zobacz też: ZdolniZdalni – oddaj swój sprzęt, by korzystali z niego uczniowie

Poza udostępnianiem zmodyfikowanych jądra frameworka AOSP i innych narzędzi programowych swoim partnerom (OEM) w ramach Board Support Package (BSP), Qualcomm rozprowadza również pewne kody źródłowe dla społeczności na swoim Code Aurora Forum (CAF). Producent umieszcza publikacje CAF dla wszystkich swoich chipsetów publicznie i od czasu do czasu je aktualizuje. Te wydania kodu źródłowego zawierają specyficzne dla SoC zmiany w jądrze oraz framework AOSP dla lepszej optymalizacji. Dlatego też, deweloperzy i użytkownicy preferują ROMy oparte na CAF. Są one teoretycznie lepiej zoptymalizowane i stabilne w porównaniu do systemów opartych na AOSP. Teraz gdy źródła CAF są już dostępne dla Snapdragon 865 i Snapdragon 765, możemy oczekiwać od pasjonatów, że w najbliższych dniach zbudują na ich podstawie niestandardowe ROMy.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.