ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Moderna szczepionka przeciwko HIV

Szczepionka na koronawirusa – WHO informuje, że powstaje ich aż 70

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Szczepionka na koronawirusa to coś, na co chyba każdy teraz czeka. Z różnych stron dochodzą sprzeczne informacje na temat tego, kto i gdzie opracowuje skuteczną szczepionkę i ile czasu może zająć jej stworzenie. Patrząc na opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dane, można być jednak dobrej myśli. Choć na szczepionkę prawdopodobnie jeszcze długo poczekamy.

Szczepionka na koronawirusa

szczepionka na koronawirusa badania WHO
Fot. PixaBay

Pandemia COVID-19 to temat numer jeden praktycznie… wszędzie. Sytuacja w Polsce oraz na świecie odbiła się na życiu każdego. Praktycznie każda branża ucierpiała z jej powodu, a coraz więcej zakazów czy obostrzeń jest wprowadzanych w różnych częściach świata. Przypominamy, że od wczoraj w Polsce powinno się chodzić z zakrytym nosem oraz ustami, jeżeli wybieramy się do przestrzeni publicznych. Sklepy w godzinach 10-12 są otwarte głównie dla osób powyżej 65 roku życia, a wszelka kultura albo zamarła, albo przeniosła się do Internetu. Nie mówimy już tutaj nawet o tym, ile premier urządzeń technologicznych zostało przesuniętych i ile wydarzeń odwołanych.

Nie dziwi więc to, że szczepionka na koronawirusa jest czymś wyjątkowo pilnym. Jednak sam proces powstawania takiej szczepionki nie jest szybki. Trzeba zakładać, że taki proces może trwać od 12 do 18 miesięcy. I to przy „dobrych wiatrach”, bo do tego dochodzą jeszcze próby na zwierzętach oraz ludziach. Wiadomo, że nie powinno się takiego działania przyśpieszać, ale obecnie sytuacja na świecie staje się coraz bardziej napięta. Nie dziwne więc jest to, że do prac nad szczepionką przystąpiło aż 70 firm oraz instytucji z całego świata.

Zobacz też: Nowa funkcja w MagicWatch 2

Jak idą prace nad szczepionką?

Lista opublikowana przez WHO pokazuje, że trzy firmy przeszły już do fazy testów. Są to chińskie CanSino (wspólnie z Uniwersytetem w Pekinie), Inovio Pharmaceuticals oraz Moderna. Reszta firm oraz instytucji dalej pracuje nad swoimi rozwiązaniami. Co ciekawe, na liście możemy także znaleźć firmę biofarmaceutyczną Medicago. Tutaj lek ma być rozwijany na bazie liści tytoniu, bo za Medicago stoi sam Philip Morris International, czyli największy koncern tytoniowy na świecie. Widać więc, że chyba każdemu zależy na tym, by jak najszybciej została opracowana szczepionka na koronawirusa. Nam przychodzi tylko trzymać kciuki, bo nic innego już nie pozostało.

Źródło: WHO

Sprawdź najnowsze wpisy