ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Facebook nie chce informować o wycieku danych

Facebook wyśle ostrzeżenia osobom, które polubią fakenewsy

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W ramach trwającej walki Facebooka z dezinformacją dotyczącą pandemii COVID-19 serwis wprowadza nowe środki zaradcze. Zacznie on ostrzegać użytkowników, którzy komentowali lub reagowali na dezinformację, która od tego czasu została usunięta. Alerty pojawią się w powiadomieniach. Poza czystym poinformowaniem będą one zawierać linki do mitów dotyczących COVID-19 obalonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Opcja jest aktywna już teraz, jednak zacznie zbierać swoje żniwo dopiero w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Facebook ostrzeże przed fakenewsami

Facebook ostrzeże przed fakenewsami

Facebook podjął podobne kroki w przeszłości. Kilka lat temu zaczął powiadamiać użytkowników, czy podobają im się fałszywe strony stworzone przez Internet Research Agency. Jest to rosyjska farma trolli odpowiedzialna między innymi za wtrącanie się w wybory USA w 2016 roku. Facebook zachęcał również użytkowników, którzy szukają treści związanych ze szczepieniami, do odwiedzenia wiarygodnych źródeł, takich jak WHO i CDC. W zeszłym roku Facebook ogłosił trzyczęściowy plan walki z problematycznymi treściami. Opiera się on na trzech hasłach: usuwać, redukować, informować. Facebook podjął już kroki w celu usunięcia i ograniczenia błędnych informacji COVID-19. Wysyłanie ostrzeżeń stanowi wypełnienie części informacyjnej planu. 

Zobacz też: Słuchawki za 15 złotych, czyli kolejne przeceny od Xiaomi

W poście na swoim blogu Facebook poinformował, że tylko w marcu wyświetlał ostrzeżenia dotyczące aż 40 milionów postów związanych z COVID-19. Podobno, gdy użytkownicy widzieli te ostrzeżenia, w 95 procentach przypadków nie oglądali ich treści. To oznacza, że strategia podjęta przez serwis przynosi efekty w walce z dezinformacją. Miejmy nadzieję, że po początkowym wybuchu zaufania ludzie zaczęli dostrzegać absurdalność teorii spiskowych dotyczących obecnej sytuacji.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy