Praca zdalna w ostatnim czasie stała się koniecznością dla większości osób. Według Barometru Providenta ponad 60% Polaków wykonuje obecnie przynajmniej część swoich obowiązków w sposób zdalny. Co więcej, wielu osobom taki tryb pracy zaczął się podobać. No cóż, ma on swoje zalety. Chociaż nie należy zapominać także o nieco mroczniejszej stronie pracy zdalnej. Jednak wszystko po kolei. 

Polacy wolą pracować zdalnie

Polacy wolą pracować zdalnie

Polacy w badaniu zostali zapytani o zalety pracy zdalnej. Około 60% z badanych wskazało na to, że nie marnują czasy na dojazdy i powroty z pracy. Mówiąc szczerze dziwi mnie, że tak mało osób uważa to za zaletę. 45,5% twierdzi, że dużym plusem jest możliwość oderwania się od gwarnego biura. 40% odpowiedziało, że możliwość pracy w domowym stroju jest dla nich sporym ułatwieniem. Jeśli suma procentów przypomina Wam nieco wyniki wyborów w Rosji, to od razu wyjaśniam, że nie jest to błąd. W ankiecie można było udzielić więcej niż jedną odpowiedź. 

Zobacz też: Rodzina Honor 30 oficjalnie zaprezentowana. To flagowce, obok których nie można przejść obojętnie

Oczywiście praca zdalna ma także swoje wady. 

Jako główny minus pracy zdalnej osoby badane określiły brak kontaktów z ludźmi, czyli brak aspektu socjalnego, brak możliwości wypicia szybkiej wspólnej kawy w kuchni, wymienienia krótkiej informacji na korytarzu czy odbycia krótkiego spotkania. Przenieśliśmy się bardzo mocno na telefony i aplikacje, które umożliwiają nam kontakt.

– podkreśla Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej Provident Polska.

Na taką wadę wskazało 86,5% badanych. Przyznam, że nie do końca rozumiem ten aspekt. Od ponad roku pracuję zdalnie i nie brakuje mi kontaktu z ludźmi w trakcie pracy. Widocznie nie każdy ma do tego predyspozycje. Dziwi mnie natomiast brak jakiejkolwiek wzmianki o samodyscyplinie, która jest podstawą podczas wykonywania zawodu w ten sposób. A z tą wedle badania wiele osób ma spory problem.

Około 40 proc. badanych podczas pracy w domu gotuje. Wiele osób w tym czasie sprząta lub pierze. Widać więc, że wykorzystujemy ten czas na domowe obowiązki. Tylko 22 proc. badanych mówi, że pracując z domu, koncentruje się w tym czasie wyłącznie na zawodowych obowiązkach i nie ma żadnych rozpraszaczy.

– podkreśla Karolina Łuczak.

Okazuje się jednak, że zdecydowanie więcej osób preferuje pracę z domu niż w biurze. Mowa tu o stosunku 40,7% do 33,6%. Pozostali, jak łatwo odgadnąć nie mają zadania. Co ciekawe wśród zwolenników takiej formy przeważają mężczyźni.

Źródło: Newseria

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.