Po raz kolejny pojawiają się doniesienia, jakoby Intel miał namawiać swoich partnerów OEM do niekorzystania z rozwiązań swojego największego konkurenta. Jak podaje Ian Cutress z portalu Anandtech, koncernowi bardzo mocno zależy, aby producenci mini PC nie korzystali lub celowo opóźniali pojawienie się w nich podzespołów od AMD. Czy jednak takie praktyki są zgodne z zasadami konkurencji?

Brak podzespołów AMD na rynku mini PC może być efektem nieetycznych praktyk Intela

Intel mini pc

Niestety, ale patrząc na obecną ofertę mini PC od różnych producentów, nie sposób nie zauważyć, że zdecydowana większość z nich wyposażona jest w układy od Intela. Jest to dość niespotykana sytuacja, bowiem pod koniec zeszłego roku AMD pokazało minikomputer PC oparty o układy Ryzen. Niestety, ale od tamtej pory żaden z producentów nie zdecydował się na zamontowanie tego rozwiązania w swoich mini PC. Jedynym chlubnym wyjątkiem jest Zotac, który na początku roku zapowiedział kilka modeli miniaturowych komputerów wyposażonych w Ryzen 3 3200U. Producent potwierdził również, że w przyszłości planuje wprowadzenie na rynek urządzeń tego typu, wyposażonych w premierowe układy Ryzen 4000. Niemniej jednak więksi producenci OEM, tacy jak Dell, Asus czy MSI, mają w swojej ofercie tylko rozwiązania bazujące na układach Intela. AMD musi się zadowolić współpracą z takimi firmami jak OnLogic, EEPD, Simply NUC, Tranquil PC. Jedynym znanym koncernem jest ASRock, który dopiero rozpoczyna wprowadzanie mini PC z układami Ryzen 3000. Zważywszy na fakt, że procesory te zostały po raz pierwszy zaprezentowane ponad rok temu, to jest to dość spore opóźnienie.

Zobacz też: Ryzen 9 4900U zauważony w popularnych benchmarkach

Czy Ian Cutress z Anandtech ma w tej kwestii rację? Według niego taka kolej rzeczy spowodowana jest działaniami Intela, który zachęca producentów do niekorzystania z układów AMD. Specjalne opóźnianie sprzętów z APU od „Czerwonych” powoduje, że Intel coraz bardziej zyskuje w tym segmencie. Ponadto nie zanosi się na to, aby firmy miały prezentować takie zestawy oparte o układy AMD Ryzen serii 4000. Oczywiście warto pamiętać, że Ian Cutress nie ma na to dowodów, ale należy przyznać, że cała sytuacja wygląda dziwnie. Czy brak takich konfiguracji może świadczyć o istnieniu odpowiednio spisanych umów partnerskich? Nie byłby to pierwszy raz, gdy Intelowi zarzucane są nieetyczne praktyki w konkurencji na rynku.

Źródło: Notebookcheck

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Marcin Nic

Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.