AMD wyniki Q4 2020

Ryzen 9 4900U zauważony w popularnych benchmarkach

Marcin Nic Marcin Nic Newsy

Zbliżająca się wielkimi krokami nowe mobilne układy od AMD mają przed nami coraz mniej tajemnic. Wszystko za sprawą pojawienia się Ryzen 9 4900U w dwóch popularnych benchmarkach – 3DMark i UserBenchmark. Dzięki nim dowiedzieliśmy się wielu szczegółów na temat flagowego APU od AMD. Czy układ ten pozwoli na spopularyzowanie rozwiązań od „Czerwonych” w segmencie laptopów?

Nowe procesory z serii Ryzen 4000U zapowiadają się naprawdę dobrze

Ryzen 9 4900U

Jest na to dość duża szansa, bowiem wielu producentów potwierdziło już obecność tego APU w najnowszych laptopach. Do tej pory najlepszym mobilnym procesorem w ofercie AMD jest Ryzen 7 4800U. Charakteryzuje się on ośmioma rdzeniami o bazowym taktowaniu na poziomie 1,8 GHz oraz 16 wątkami. Procesor działa również w trybie boost, w którym osiąga nawet do 4,2 GHz. Jak w porównaniu z nim prezentuje się Ryzen 9 4900U? Według informacji dostępnych w przeprowadzonych testach benchmarkowych wynika, że procesor posiada 8 rdzeni oraz 16 wątków. Bazowa częstotliwość taktowania zegara wynosić ma tu 1,8 GHz, jednak w przypadku trybu boost podniesiono prędkość o 100 MHz, do 4,3 GHz. Przyspieszenia doczekał się również zintegrowany układ graficzny, w którym podniesiono prędkość taktowania do 1,8 GHz. Przypomnijmy, że zintegrowane GPU w Ryzen 7 4800U posiada zegary o taktowaniu 1750 MHz.

Zobacz też: Kółka do Maca Pro za 3,5 tysiąca złotych to dopiero początek

Warto jednak pamiętać, że wartości benchmarków często różnią się między sobą i nie inaczej jest w tym przypadku. Z testu przeprowadzonego na UserBenchmark wynika, że tryb boost pozwala na osiągnięcie 2,35 GHz. Natomiast w 3DMark zmierzona prędkość boost wyniosła zaledwie 1,4 Ghz, czyli mniej niż bazowe taktowanie. Wydaje się jednak, że premiera Ryzen 9 4900U może stworzyć nowe możliwości na rynku mobilnym. Ostatni szturm AMD spowoduje zwiększenie się ilości laptopów wyposażonych w APU. Pomóc może również fakt, że według najnowszych informacji układy Ryzen 7 4800U i Ryzen 5 4600U mają być szybsze niż desktopowe odpowiedniki od Intela. Mobilne propozycje od AMD mogą się pochwalić rezultatem na poziomie 1550 punktów oraz 1200-1300 pkt w wielordzeniowym teście Cinebench R15. Tak przynajmniej wynika z grafiki, którą pochwaliło się Lenovo. Wydaje się, że chiński producent z chęcią będzie sięgał w swoich laptopach po nowe APU od AMD.

Źródło: Wccftech

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy