ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Testy prędkości 5G na świecie

Samsung prezentuje możliwości 5G – przepustowość jest oszałamiająca

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Firma Samsung Electronics ogłosiła wczoraj, że osiągnęła największą w branży prędkość 5G. Miało to miejsce podczas demonstracji laboratoryjnej, w której połączyła pasmo 800 MHz widma mmWave z technologią MU-MIMO, czyli Multi-User, Multiple-Input, Multiple-Output. W tym celu producent wykorzystał swoje autorskie urządzenie dostępowe Samsung 5G mmWave. Trzeba przyznać, że przepustowość takiego łącza okazała się niesamowita. Nie zapominajmy jednak, że to tylko próba laboratoryjna przeprowadzona w idealnych warunkach.

Samsung osiągnął 8,5 Gbps w 5G

Samsung osiągnął 8,5 Gbps w 5G

Dzięki dwóm testowym urządzeniom mobilnym, w ramach demonstracji osiągnięto około 4,3 Gb/s na każdym z nich. Tym samym producent może się pochwalić szczytową w branży prędkością 8,5 Gbps na obu urządzeniach. W celu osiągnięcia tej prędkości wykorzystano dwie kluczowe technologie: agregację nośników i MU-MIMO. Demonstracja ta podkreśla kluczową różnicę technologii 5G względem poprzedników. Chodzi tu mianowicie o wykorzystanie przez nią widma mmWave. Szerokie pasmo z zakresu mmWave umożliwia operatorom telefonii komórkowej zapewnienie wielogigabitowych prędkości, których nie są w stanie dopasować niższe pasma. Dzięki prędkościom wielogigabitowym użytkownicy mogą doświadczyć transformacyjnych usług mobilnych 5G. Operatorzy komórkowi będą mogli świadczyć nowe, bogate usługi, takie jak strumieniowa transmisja wideo 8K, zdalną naukę w AR, czy konferencje VR. To oczywiście jedynie kilka przykładów. Możliwości są znacznie szersze.

Zobacz też: Czym najlepiej się poruszać po Marsie? Oczywiście helikopterem

Coraz więcej krajów przypisuje obecnie widmo do 5G mmWave. Ponadto, ponad 15 kolejnych państw ma dołączyć do tego klubu w najbliższych latach.

Samsung nadal będzie w czołówce firm oferujących zaawansowaną technologię 5G mmWave. Ta udana demonstracja dowodzi potencjału mmWave w zakresie dostarczania nowych rodzajów zastosowań biznesowych i otwiera możliwości dla operatorów komórkowych. Z niecierpliwością czekamy na wykorzystanie tego znaczącego przełomu technicznego, który napędzi naszą ciągłą podróż w kierunku innowacyjnego i tętniącego życiem ekosystemu mmWave.

— powiedział Hyunho Park, starszy wiceprezes ds. działalności sieciowej w Samsung Electronics. 

Z jednej strony to tylko testy laboratoryjne. Z drugiej nie zapominajmy, że prędkości, jakimi w początkowej fazie rozwoju 4G był dostępne jedynie podczas testów, obecnie są osiągalne przez zwykłych użytkowników. 

Źródło: Samsung

Sprawdź najnowsze wpisy