Piractwo największym problemem Androida?

Paweł Cebula Paweł Cebula Newsy
Android-Market

Programiści tworzący aplikacje dla systemu Android mieli ostatnio sporo powodów do narzekań. Okazuje się, że to nie wszystko – deweloperzy coraz bardziej narzekają na problem piractwa, oczekując reakcji ze strony Google.

Firma Yankee Group, która specjalizuje się w badaniu rynku przeprowadziła ostatnio ankietę wśród programistów Androida. Okazuje się, że coraz bardziej nasilające się zjawisko piractwa może być najpoważniejszym problemem w przypadku systemu Android.

27 proc. ankietowanych uznało, że piractwo jest ogromnym problemem w przypadku tego systemu, 26 proc. osób uważa to zjawisko za dość poważne. Ponad połowa programistów (53 proc.) przyznała, że polityka Android Marketu jest zbyt niedbała i swobodna, co ma duże znaczenie w przypadku takich zagrożeń.

Czego oczekują programiści ze strony Google? Przede wszystkim reakcji i natychmiastowego wdrożenia rozwiązań, które mogłyby się przyczynić do zmniejszenia skali tego zjawiska – w przypadku piractwa ciężko mówić o całkowitym wyeliminowaniu sytuacji, w której nielegalny obrót aplikacjami w ogóle nie ma miejsca. Konieczne jest więc podjęcie działań, które to w jakimś stopniu utrudnią.

Programiści narzekają, że Google wykazuje się wyjątkowym brakiem aktywności na tym polu. Taka sytuacja oznacza konkretne straty dla twórców aplikacji – 25 proc. ankietowanych przyznało, że z tytułu pirackich kopii stracili od 10 do 100 tys. dolarów. W przypadku 24 proc. programistów zauważono znaczący wzrost kosztów utrzymania serwerów.

Wśród innych potencjalnych kosztów, które programiści muszą ponosić z tytułu obsługi posiadaczy nielegalnych aplikacji wymieniane są również koszty związane ze wsparciem technicznym i licencjami. Koncern z Mountain View musi zacząć działać, jeżeli chce zatrzymać obecnych twórców płatnych aplikacji i przyciągnąć firmy, które rozważają rozpoczęcie programowania na tę platformę.

W tej sytuacji powstaje pytanie, jak Google zamierza rozwiązać ten problem – stale zwiększająca się liczba płatnych programów sprawia, że skala tego zjawiska i ewentualnego zagrożenia jest coraz większa, wymuszając jednocześnie konieczność szybkiego podejmowania działań ze strony koncernu z Mountain View.

źródło: ReadWriteWeb

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy