Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że już 6 milionów użytkowników korzysta z usługi Profil Zaufany. Obywatele coraz chętniej korzystają również z szeroko pojętej e-administracji. Polacy posłuchali naszych zaleceń i sprawy urzędowe załatwiają przez internet – twierdzi ministerstwo.

Profil Zaufany ma ponad 6 milionów użytkowników – ilu przybyło w marcu?

Tylko w marcu 2020 roku przybyło ponad 528 tysięcy użytkowników Profilu Zaufanego. W całej historii Profilu Zaufanego nie było innego miesiąca, kiedy zaobserwowano by taki wzrost liczby użytkowników.

profil zaufany 6 milionów użytkowników

Od początku 2020 roku Profil Zaufany założyło prawie 1,4 mln Polaków. Choć marzec był rekordowy, Ministerstwo Cyfryzacji zauważa, że kwiecień ma szansę pobić wynik pół miliona użytkowników. Wskazuje na to początek miesiąca – przez pierwsze 8 dni kwietnia Polacy założyli ponad 165 tysięcy Profili Zaufanych. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że Profil Zaufany jest kluczem do e-usług. Dzięki niemu możemy przez internet złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, wysłać pismo urzędowe czy zgłosić narodziny dziecka – o tym, jak skorzystać z tej ostatniej opcji, pisaliśmy na początku roku. Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że w marcu 2020 roku 11 171 osób skorzystało z możliwości zgłoszenia narodzin dziecka online. W analogicznym okresie rok wcześniej niecałe 3 tysiące osób skorzystało z usługi. Wiele osób korzysta także z e-meldunku (12 385 użytkowników w marcu 2020) oraz z wnioskowania online o odpis aktu stanu cywilnego (9824 użytkowników w marcu 2020). Rok wcześniej z e-meldunku skorzystało 4620 osób, a odpis aktu stanu cywilnego przez internet uzyskało 3866 osób.

Czytaj także: Maseczkomat, czyli biznes nie znosi próżni

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski zauważył, że mimo ograniczeń związanych z epidemią, życie toczy się takim samym trybem jak wcześniej. Szef resortu zaapelował o ograniczenie wizyt w urzędach do niezbędnego minimum i załatwiania spraw przez internet.

źródło: ministerstwo cyfryzacji