Klawiatura obsługująca alfabet Braille’a to coś, czego raczej nie spodziewaliśmy się w smartfonach. Jednak Google postanowiło pomóc osobom, które mają kłopoty ze wzrokiem, a tym samym ułatwić im obsługę urządzeń na Androidzie. Firma zaczęła wypuszczać już aktualizacje do swojego TalkBack, które wprowadzają nowe rozwiązanie w życie. I chwała im za to.

Klawiatura obsługująca alfabet Braille’a

Klawiatura obsługująca język Braille’a
Fot. Google

Metoda działania jest prosta, bo w tym przypadku nie mogła być inna. Wygląd wirtualnej klawiatury opiera się na sześciu przyciskach, do których przypisano odpowiednie znaki z alfabetu Braille’a. Zapewne z początku użytkownikom zaznajomionym z tą formą alfabetu będzie trudno przyzwyczaić się do korzystania z rozwiązania od Google, ale to zapewne tylko kwestia czasu. Każdy z sześciu przycisków widocznych na ekranie ma odpowiadać sześciu znakom z alfabetu. Żeby napisać literę „a” trzeba będzie dotknąć przycisku „1”, a dla litery „b”, jednocześnie przycisków „1” oraz „2”.

I choć sam proces może wydawać się skomplikowany, to jednak z pewnością będzie użyteczny dla osób, które mają problemy ze wzrokiem. Nowa funkcja ma działać na wszystkich urządzeniach z Androidem od wersji systemowej 5.0 wzwyż. Znajdowała się będzie w TalkBack, czyli w menu Ustawiania, a następnie w sekcji Ułatwienia dostępu.

Zobacz też: Cena OnePlus 8 może nas zaskoczyć

Klawiatura obsługująca alfabet Braille’a ma działać ze wszystkimi aplikacjami, ale obecnie obsługiwać ma jedynie język angielski. Mimo wszystko to cudowny ruch ze strony Google, bo pokazuje, że firma faktycznie dba o swoich użytkowników. Zawsze podczas Google I/O jest to podkreślane, a również wtedy pokazywane są nowe funkcje. Jak wiemy, w tym roku I/O nie odbędzie się w tej formie, co zazwyczaj, więc nowe rzeczy będą prezentowane online.

Źródło: Google Blog