W miarę narastania napięć między Huawei a rządem amerykańskim chińska firma szuka kolejnych sposobów na zmniejszenie zależności od Zachodu. W związku z tym producent coraz chętniej spogląda na procesory i modemy MediaTeka i Samsunga. Według doniesień jeszcze w tym roku zamierza całkowicie zerwać wszelkie kontakty handlowe z Qulacommem. To natomiast może być poważnym ciosem dla amerykańskiej firmy, która w ten sposób traci znaczącego klienta. Dodatkowo zagrożone są również kontakty handlowe Chińczyków z TSMC.

Huawei z 5G od Samsunga i MediaTeka

Huawei z 5G od Samsunga i MediaTeka

Pomijając Qualcomma, to właśnie Samsung i MediaTek są największymi producentami procesorów mobilnych. Przynajmniej jeśli weźmiemy pod uwagę tylko tych, którzy oferują swoje produkty innymi firmom. Obecnie na świecie jest tylko czterech producentów procesorów 5G. Należą do nich Qualcomm, MediaTek, Samsung i Huawei. Oczywiście niedługo dołączy do nich także Apple. Huawei opracowuje własne procesory pod marką HiSilicon Kirin. Te są produkowane przez TSMC. Jednak najnowsze restrykcje nałożone przez USA mogą odciąć producenta od możliwości dalszego zlecania produkcji Tajwańczykom. Nawiązanie współpracy z MediaTekiem i Samsungiem mogłoby przynajmniej częściowo załagodzić ten poważny problem. 

Zobacz też: Beta EMUI 10.1 startuje – te smartfony dostaną ją najwcześniej

Byłaby to duża szansa dla MediaTeka. Jego układ Dimensiti 1000 jak do tej pory nie trafił jeszcze do żadnego smartfona na rynku. Jeśli blokada USA wejdzie w życie, to układ Kirin 1020 nie będzie mógł powstać z powodu braku wytwórcy. W takiej sytuacji możliwe, że seria Huawei Mate 40 zadebiutuje z procesorem Tajwańczyków. Swoją drogą wydawało się, że własne procesory mogą dać chińskiemu gigantowi niezależność i bezpieczeństwo. Tymczasem musi on planować ucieczkę do rozwiązań konkurencji, ponieważ to właśnie jego autorska linia stała się zagrożona. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.