poczta nie będzie skanować listów

Poczta nie będzie otwierać i skanować naszych listów – wyjaśnienia Ministerstwa Cyfryzacji

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło na swojej stronie informację mówiącą o tym, że Poczta Polska nie będzie otwierać i skanować listów. To odpowiedź na plotki i niepotwierdzone informacje, które w ostatnich dniach zyskały rozgłos. Niektórzy obawiali się, że tajemnica korespondencji stanie się fikcją.

Poczta nie będzie skanować listów bez naszej zgody

O kontrowersyjnym pomyśle tzw. poczty hybrydowej już pisaliśmy. W skrócie chodzi w nim o to, by łatwiej dostarczać listy odbiorcom. Pojawiły się doniesienia mówiące o tym, że pracownicy poczty będą mogli otworzyć list, zeskanować go i wysłać do odbiorcy… mailem.

poczta nie będzie skanować listów

Do sprawy odniosło się już jednak Ministerstwo Cyfryzacji i dziś wiemy znacznie więcej. Usługa hybrydowa ma być bezpieczną alternatywą wizyt na poczcie podczas epidemii. Pomysł zakłada przekształcenie tradycyjnego pisma w wersję elektroniczną i dostarczenie go adresatowi. Usługa jest jednym z elementów przepisów ułatwiających walkę z epidemią, nad którymi pracuje rząd. Co ważne, warunkiem zastosowanie tej usługi ma być zgoda adresata. Oznacza to więc, że operator pocztowy nadal nie będzie miał prawa do otwierania prywatnej korespondencji. Propozycja przepisu jednoznacznie wskazuje, że doręczenie przesyłki może nastąpić przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli adresat wyrazi na to zgodę – podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji. Resort zapewnia także, że tego rodzaju usługi pocztowe są już stosowane w innych krajach i nie narusza to tajemnicy pocztowej.

Czytaj także: InPost Urząd24 – paczkomaty do załatwiania spraw urzędowych

Póki co wszystko wskazuje więc na to, że zaniepokojeni klienci Poczty Polskiej mogą spać spokojnie. Jeśli przepis ostatecznie wejdzie w życie, najpewniej będzie wykorzystywany przy różnego rodzaju pismach urzędowych, a nie w korespondencji prywatnej. Co jednak najistotniejsze, żeby pracownik placówki pocztowej mógł zeskanować zaadresowany do nas list, będzie potrzebował naszej zgody.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy