samsung201424

Druga z największych konferencji Samsunga w tym roku właśnie dobiegła końca. Co ciekawe koreańskiemu gigantowi udało się utrzymać w tajemnicy niektóre z dzisiejszych premier, już od dawna żaden koncern nie zaskoczył mnie na swoich pokazach a Samsung właśnie tego dokonał. Czy zaprezentowany Note 4 to rewolucja? Może jest nią Note Edge? Czy Gear S i Gear VR pozwolą na przedłużenie hegemonii Koreańczyków na rynku technologii ubieralnych? Zapraszam do zapoznania się z naszą relacją.

 

Samsung Galaxy Note 4

samsung201422 

 

Tak jak prowadzący konferencję zacznijmy od Samsunga Galaxy Note 4. Gdy smartfon pojawił się na scenie przez chwilę myślałem, że DJ Lee pomylił modele i przyniósł ze sobą Note 3. Na pierwszy rzut oka obie generacje są prawie identyczne. Oczywiście nie przeszkodziło to Koreańczykom pochwalić się rewolucyjnym designem. Po bliższym przyjrzeniu się pojawiają się pewne różnice. Wreszcie mamy metalową ramkę, nieco zmieniła się faktura tylnej klapki, wprowadzono też lekko uwypukloną przednią taflę szkła. Czy można te zmiany nazwać rewolucyjnymi? Wegług mnie zdecydowanie nie.

samsung201426 

 

 

Dalej było już trochę lepiej. Okazało się, ze pod wychwalaną przednią taflą “2,5D” znajduje się matryca Super AMOLED o rozdzielczości QHD. Powinna ona zapewnić doznania nawet lepsze niż Tab S, tylko czy takie zagęszczenie pikseli naprawdę potrzebne jest w smartfonie?

samsung201425 

 

 

Nowy S pen wspiera 2048 poziomy nacisku, a Note 4 potrafi wykryć jego nachylenie oraz rotację, niestety nie idą za tym żadne innowacyjne funkcje. Pokazano nieco ulepszony multitasking oraz nowy sposób na zbieranie wycinków do S Note, ale osobiście czekałem na coś lepszego. Główny aparat w Note 4 posiada matrycę o rozdzielczości 16 MP i został wyposażony w optyczną stabilizację obrazu, wspieraną przez specjalny algorytm usuwający potrząśnięcia systemowo. Na przednim panelu znajdziemy ulepszoną kamerkę do wykonywania selfies, która podobno wykonuje o 60% jaśniejsze zdjęcia.

samsung201423 

 

 

I tyle. Prowadzący wspomnieli jeszcze coś o trybie szybkiego ładowania (50% w 30min) i o ograniczeniu zużycia energii przez nowego Note’a. Nigdy dotąd nie byłem tak zawiedziony premierą flagowego phabletu Samsunga. Na szczęcie pozostałe zaprezentowane dzisiaj urządzenia trochę nadrabiają.

 

Samsung Galaxy Note Edge

samsung201427 

 

 

Przede wszystkim na uwagę zasługuje Note Edge pierwszy produkowany seryjnie smartfon z wyświetlaczem zagiętym na jeden z boków urządzenia. Daje to możliwość wyświetlania powidomień, skrótów aplikacji, wiadomości czy nawet kontrolek aparatu zupełnie niezależnie od głównego ekranu. Poza tym szczegółem Egde jest bliźniaczym modelem do “4”. Zastanawiam się, czy Samsung nie zrobiłby lepiej prezentując tylko model z zakrzywionym ekranem, ponieważ w tym przypadku mamy możemy mówić o prawdziwej innowacji.

samsung201428 

 

Samsung Gear S

samsung201429

 

Następnie zaprezentowano nowy smartwatch w portfolio koreańskiego producenta. O Samsungu Gear S już pisaliśmy i na pewno jeszcze napiszemy, więc opiszę go krótko. Zegarek potrafi działać niezależnie od smartfona, wyposażony jest w łączność 3G oraz moduł GPS a dzięki współpracy Samsunga z Nokią został on wyposażony w mapy Here. Po dołożeniu do tego klawiatury QWERTY Gear S zaczyna być bardzo ciekawym urządzeniem. Niestety ze względu na duży, 2 calowy, zakrzywiony ekran zegarek nie wygląda zbyt elegancko…

 

Samsung Gear VR

samsung2014210 

 

 

Kolejną (i ostatnią) nowością, której mało kto się spodziewał są gogle wirtualnej rzeczywistości Gear VR. A właściwie obudowa na Note 4, wyposażona w soczewki i przystosowana do noszenia na głowie. Samsung obiecuje, że Gear VR mają zapewnić niezapomniane wrażenia porównywalne z Oculus Rift. Pomóc w tym ma ekran w nowym phablecie, który ma tak wysoką rozdzielczość, że nawet gdy zostanie wykorzystany w taki sposób to nie będziemy w stanie zauważyć pojedynczych pikseli. Rozwiązanie zachwalał John Carmack z Oculus VR (firmy współpracowały przy tworzeniu Gear VR), więc jestem skłonny uwierzyć, że już niedługo każdy będzie mógł doświadczyć  wirtualnej rzeczywistości w wysokiej jakości u siebie w domu.

samsung2014211

 

 
Na tym konferencja się skończyła. Tradycyjnie nie poznaliśmy ani cen zaprezentowanych urządzeń, ani terminu kiedy trafią na sklepowe półki. Na takie informacje przyjdzie nam jeszcze poczekać. Każdy z zaprezentowanych dzisiaj sprzętów jest na swój sposób intrygujący, więc z pewnością w najbliższym czasie na Android.com.pl pojawią się na ich temat obszerne teksty. Zostańcie z nami!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Bąk

Elektronik, twórca internetowego wideo, geek i maniak Androida.