Amazon wstrzymał sprzedaż maseczek spełniających normę N95, papierowych masek chirurgicznych, osłon twarzy, rękawic i fartuchów chirurgicznych. Wstrzymana została także sprzedaż dużych pojemników ze środkiem dezynfekującym dla ogółu konsumentów. Zamiast tego firma będzie priorytetowo traktowała sprzedaż tych produktów szpitalom i rządom, które mogą zarejestrować się w celu dokonywania zakupów poprzez nowy portal na stronie biznesowej Amazona.

Amazon wstrzymuje sprzedaż maseczek

Amazon wstrzymuje sprzedaż maseczek

Amazon mówi, że zrzeknie się prowizji, którą zwykle pobiera od sprzedawców.

Chcemy zachęcić naszych partnerów handlowych do stworzenia dodatkowych zapasów tych produktów dostępnych po konkurencyjnych cenach dla tych klientów, którzy mają największe potrzeby.

— Podała firma w oświadczeniu. 

Wiele innych produktów, takich jak drobne środki odkażające i chusteczki higieniczne, będzie nadal dostępnych dla ogółu społeczeństwa. Pamiętajmy przy tym, że maseczki są konieczne właśnie dla lekarzy i osób już zarażonych. Nie są one jednak konieczne osobom zdrowym.

Maseczki służą przede wszystkim do ochrony osób zakażonych, aby nie stanowili zagrożenia dla otoczenia. Noszone przez osoby niezakażone bardziej działają na dobre samopoczucie noszących, niż mają znaczenie epidemiologiczne. Maseczki powszechnie stosowane, np. w służbie zdrowia, mają tak duże pory, że ich skuteczność pod względem blokowania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma. 

— powiedział płk prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego w rozmowie z portalem PulsMedycyny.

Zobacz też: mPTech aktualizuje przystawkę z Android TV

Amazon dokonał wielu zmian w głównych elementach swojego łańcucha logistycznego. W połowie marca firma ogłosiła, że priorytetowo traktuje magazynowanie artykułów medycznych, na które jest duże zapotrzebowanie. Amazon zaprzestała również wysyłania nieistotnych produktów we Włoszech i Francji. Nawet dostawy towarów zakupionych w ramach planu członkowskiego Prime są opóźnione.

Źródło: The Verge, PulsMedycyny