Biden przeciwko Huaweiowi

Ile Huawei stracił na wojnie z USA? Prezes firmy podaje konkretne liczby

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Na początku 2019 roku, Huawei został dotknięty blokadą z USA. Od tego czasu działalność firmy została poważnie utrudniona nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Co gorsza, firma straciła wsparcie ze strony większości amerykańskich firm, w tym to od Google. Mimo że chiński gigant stworzył własne usługi, a od lat opiera się głównie na swoich autorskich procesorach, to odnotował przez całą sytuację olbrzymie straty. Jakie dokładnie? Prezes Huaweia postanowił się podzielić dość dokładnymi wyliczeniami. 

Ile Huawei stracił na blokadzie USA? Poznaliśmy odpowiedź

ile Huawei stracił na blokadzie USA

Według wiceprezesa i rotacyjnego prezesa Huawei firma straciła w 2019 roku prawie 12 miliardów dolarów. Skąd taka kwota? Otóż poprzednie prognozy Huaweia na zeszły rok przewidywały 135 miliarda dolarów zysku. Jednak firma nie osiągnęła tej kwoty, co było bezpośrednio związane z różnymi sankcjami ze strony USA, które były skierowane przeciwko chińskiemu gigantowi technologicznemu. Duża część tego niedoboru pochodzi z działu konsumenckiego Huawei, który w 2019 roku odpowiadał za ponad 54% zarobków firmy. Xu stwierdziło, że to biznes konsumencki Huawei najbardziej ucierpiał. Jak bardzo? Podobno te produkty elektroniczne klasy konsumenckiej przyniosły 66,93 mld dolarów przychodów w 2019 roku, co stanowiło około 10 mld dolarów mniej, niż pierwotnie zakładano.

Zobacz też: Z Netflixa usunięto dziś aż 20 filmów i seriali. Zapoznaj się z pełną listą!

Oczywiście nie należy pomijać także potencjalnych strat na rynku sieci 5G. Huawei został odsunięty od jej budowy nie tylko w USA, ale także w wielu krajach na całym świecie. Co gorsza, Amerykanie nie tylko sugerowali, żeby nie korzystać z usług chińskiej firmy. Oni wręcz straszyli swoich sojuszników konsekwencjami braku posłuszeństwa w tej sprawie. Huawei właśnie wypowiedział wojnę Stanom Zjednoczonym w związku z kolejnymi zaostrzeniami sankcji, które mają wpływać na firmy zagraniczne. Miejmy nadzieję, że USA się ugnie, ponieważ mowa tu o wojnie na wyniszczenie, na której najmocniej ucierpimy my, czyli klienci. Z drugiej strony nie dziwię się, że Huawei podjął takie kroki. Firma jest niszczona przez władze obcego sobie kraju. Na ich miejscu każdy by się bronił. 

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy