ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Darmowy system do nauki zdalnej

Microsoft, OCK i T-Mobile tworzą darmowy system do nauki zdalnej dla polskich uczniów

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Nauka zdalna to obecnie jedyna forma dzielenia się wiedzą z uczniami. Rozwiązanie to zostało jednak wprowadzone pod dużą presją czasu. Dlatego też większość szkół nie posiada odpowiedniego systemu. Problemem jest brak zaplecza technicznego. Samym nauczycielom również brakuje umiejętności w prowadzeniu zajęć w ten sposób. W końcu zdalna nauka ma zupełnie inną specyfikę, niż ta w klasach, a nauczyciele nie byli do tego przygotowani.

Darmowy system do nauki zdalnej dla szkół

Darmowy system do nauki zdalnej

Microsoft, T-Mobile i Operator Chmury Krajowej połączyli siły, aby wyjść naprzeciw tym problemom i wspomóc polskie szkoły. Wspólnymi siłami chcą zapewnić dostęp do skonfigurowanej platformy zdalnego nauczania dla wszystkich szkół w Polsce. Jeśli chodzi o oprogramowanie, to za tą warstwę odpowiada darmowy dostęp do usług Office 365 oraz Microsoft Teams. Dają one znacznie szersze możliwości współdziałania niż obecnie wykorzystywane przez większość szkół wideo czaty. Oczywiście korzystanie z tak zaawansowanych narzędzi wymaga pewnych umiejętności, których może brakować nauczycielom starej daty. Dlatego też powyższe firmy organizują szybkie szkolenia dla nauczycieli z ich obsługi. 

Zobacz też: Wymiary Raspberry Pi – wydajność laptopa. Miniaturyzacja jest cudowna

To oczywiście nie wszystko. Firmy udzielają także rad na temat tego, jak prowadzić zajęcia przy użyciu sieci. Proces ten w dużej mierze różni się od standardowych lekcji, co przyznają sami nauczyciele.

Pobudzenie aktywności ucznia w trakcie lekcji online jest zdecydowanie największym wyzwaniem. Z powodu przeniesienia przestrzeni zajęć, zmienia się dynamika grupy i zarządzanie zespołem, a to powoduje nowe wyzwania i może wprowadzać nieobecny dotychczas chaos komunikacyjny. W zależności od tematu staram się różnicować sposoby prezentacji i używam również zasobów online poprzez udostępnianie ekranu. Moi uczniowie, zwłaszcza maturzyści, są zachwyceni płynnością i łatwością udostępniania zawartości mojego komputera oraz materiałów online. Lubię dzielić się wszystkimi ciekawymi materiałami udostępniając im ekran. Nie wyobrażam sobie zajęć bez tej funkcji!

– Powiedziała Justyna Szczypek, nauczyciel języka angielskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację, podejrzewam, że szkoły pozostaną zamknięte dłużej, niż początkowo planowano. Dlatego też takie inicjatywy są niezwykle istotne.

Źródło: T-Mobile

Sprawdź najnowsze wpisy