ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Wi-Fi 6 GHz

Losy Wi-Fi 6 GHz rozstrzygną się jeszcze w tym miesiącu

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Dnia 23 kwietnia Federalna Komisja ds. Komunikacji USA będzie głosować nad tym, czy zezwolić na dostęp urządzeń Wi-Fi do pasma 6 GHz. Pasmo to jest obecnie wykorzystywane przez firmy nadawcze i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej do przesyłania sygnałów wideo i monitorowania sieci elektrycznych. Jeżeli jednak FCC zezwoli na dostęp do niego urządzeniom Wi-Fi, to czeka nas rewolucja. Dzięki temu urządzenia bezprzewodowe będą mogły oferować dwukrotnie większy transfer, niż do tej pory.

Wi-Fi 6 GHz

Wi-Fi 6 GHz

Firmy obecnie korzystające z pasma naciskają na FCC, żeby to wydało negatywną decyzję. Twierdzą one, że umożliwienie dostępu do urządzeń Wi-Fi z częstotliwością 6 GHz może mieć wpływ na ich obecne wykorzystanie. Z drugiej strony giganci technologiczni, tacy jak Apple, Intel, Alphabet i Facebook naciskają na wprowadzenie proponowanych zmian. Firmy te według The Wall Street Journal poinformowały w liście do FCC, że dostęp do pasma jest niezbędny, aby nadążyć za popytem i dostarczyć konsumentom ważne nowe możliwości dzisiejszych technologii bezprzewodowych.

Intel wydał w tej sprawie następujące oświadczenie:

Intel wyraża uznanie dla FCC za otwarcie pasma 6 GHz dla pracy bez licencji, co znacznie poprawi jakość Wi-Fi dla wszystkich Amerykanów. Głęboko doceniamy wysiłki pracowników FCC, którzy niestrudzenie pracowali nad oceną zawiłości związanych z pasmem 6 GHz i z niecierpliwością oczekujemy, że FCC zajmie się tym ważnym tematem podczas swojego spotkania 23 kwietnia. Poleganie naszego narodu na łączności cyfrowej stało się bardziej widoczne niż kiedykolwiek, a niniejszy Raport i Porządek pozwolą na stworzenie znaczącej nowej przepustowości, zapewniając solidną ścieżkę przyszłego rozwoju ekosystemu Wi-Fi, na którym opierają się miliony domów i firm. Firma Intel z niecierpliwością oczekuje na dalszą współpracę z naszymi partnerami w zakresie innowacyjnych zastosowań.

Zobacz też: Koronawirus pomógł HP pozbyć się natręta

Na tegorocznych targach CES WiFi Alliance ogłosiło, że urządzenia, które będą mogły korzystać z tego pasma, będą oznakowane jako Wi-Fi 6E. Decyzja ta ma olbrzymie znaczenie także dla reszty świata. To w końcu od decyzji FCC zależy czy najwięksi producenci będą rozwijać tę technologię, czy też nie.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy