baidu-yi
Chińska firma posiadająca między innymi bardzo popularną w tych rejonach przeglądarkę Baidu chce być bardziej konkurencyjna w stosunku do Google i planuje wypuścić własny system o nazwie Baidu Yi. Dla sprostowania, jak w tytule, system nie będzie do końca nowy, gdyż ma zostać oparty na Androidzie.

Firma poczuła wiatr w żaglach w 2010 roku, po wycofaniu się Google z Chin w następstwie nieudanych negocjacji z rządem na temat cenzury internetu. Po uzyskaniu nowych użytkowników, wzorem brata z zachodu, Baidu zaczęła rozszerzać swoje usługi udostępniając mapy, słowniki, statystyki stron internetowych, zarządzanie reklamami i wiele, wiele innych, kończąc na własnej przeglądarce internetowej (bliźniaczo podobnej do Google Chrome).

Z nowym systemem jak widać ma być podobnie. Zbudowany na podstawie Zielonego Robocika system ma mieć także dużo wspólnego z dobrze nam znanym MIUI. Całość wygląda niemal identycznie. Zmienione zostaną za to przeinstalowane aplikacje pochodzące od Google na chińskie odpowiedniki.

Chodzą słuchy, że jeszcze nie wydany system Baidu Yi już znalazł pierwszego chętnego na wyprodukowanie urządzenia działającego pod jego kontrolą. Producentem tym ma zostać Dell i być może to posunięcie będzie korzystne zarówno dla niego, jak i dla użytkowników. Różnorodność i wolność wyboru to jedna z z podstaw Androida, wiec wzorując się na MEIZU można spróbować wprowadzić smartfona z odmiennym, odświeżonym interfejsem. Choć Dell prawdopodobnie liczy głównie na „zagospodarowanie” całkiem sporego, chińskiego rynku.

źródła: phandroid.com, geek.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Choma