Android fragmentacja

Programiści zajmujący się tworzeniem aplikacji na Androida nadal uważają, że fragmentacja jest zbyt duża, co bezpośrednio przekłada się na utrudnienie pracy. Ostatnie statystyki zaprezentowane przez Google wnoszą jednak odrobinę optymizmu.

Pomimo upływu kolejnych miesięcy, statystyki nadal dość dosadnie pokazują to, że początkowy cykl wydawniczy nie był do końca przemyślany. Zmiany wprowadzone w późniejszym czasie zaczynają powoli przynosić pozytywne efekty i rozwarstwienie między kolejnymi wersjami Androida jest coraz mniejsze.

Android-stats-september

Android 2.3 Gingerbread stale zwiększa swoje udziały – aktualnie z najnowszej wersji tego otwartego systemu korzysta 31.3 proc. wszystkich użytkowników. W tej grupie największa liczba smartfonów ma zainstalowanego Androida 2.3.3 lub 2.3.4. Jak sytuacja prezentuje się w przypadku starszych wydań?

Android 2.2 nadal pozostaje najpopularniejszą wersją systemu. Froyo można znaleźć w przypadku 51.2 proc. wszystkich smartfonów, co doskonale obrazuje, jak dużą przewagę ma to wydanie na tle pozostałych. Android 2.1, który zadebiutował na początku 2010 roku, stale zmniejsza swoje udziały – aktualnie korzysta z niego 13.3 proc. użytkowników.

Przy okazji pojawiają się również statystyki dotyczące Honeycomba, który jest systemem zaprojektowanym z myślą o najnowszych tabletach. Niestety statystyki nie są zbyt imponujące – Honeycomb 3.0 jest wykorzystywany w przypadku 0.2 proc. wszystkich urządzeń z Androidem.

Honeycomb 3.1 ma udział na poziomie 0.7 proc., natomiast ostatnia wersja tego systemu jest wykorzystywana w przypadku 0.5 proc. urządzeń mobilnych z Androidem. Okazuje się więc, że tablety z Honeycombem stanowią zaledwie 1.4 proc. wszystkich urządzeń z systemem Android. Nie do końca wiadomo, czy jest to powód do radości dla Google.

Sytuacja nieco się zmieni w momencie premiery Androida Ice Cream Sandwich, który będzie funkcjonował zarówno w przypadku telefonów, jak i tabletów. Mniejsza fragmentacja rynku oznacza korzyści zarówno dla programistów, ale także jak i dla użytkowników. Premiera ICS, zgodnie z zapowiedziami, będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.

źródło: Android Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula