e-śmieci

E-śmieci może być mniej – pojawiła się nowa norma recyklingu

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

E-śmieci to coraz większy problem, bo choć sama nazwa może wskazywać na produkty wirtualne, to mówimy tutaj o prawdziwej elektronice. Co roku coraz więcej starych komputerów, smartfonów i wszelkiego rodzaju elektroniki, ląduje na śmietnikach. W życie weszła właśnie nowa norma TCO Certified Edge E-waste Compensated, która pomoże w tym, by liczba e-śmieci została odpowiednio zrównoważona na świecie.

E-śmieci – co daje nowa norma?

e-śmieci
Fot. PixaBay

Nie od dziś wiadomo, że cały świat zmaga się z problemem śmieci. Tych nieustannie przybywa, ale nie zmienia to tego, że produkty dalej się zużywają czy psują i zwyczajnie trzeba je wymienić na nowe. W tym przypadku mówimy o e-śmieciach (e-waste), czyli wszelkiego rodzaju elektronice. Począwszy od słuchawek, a skończywszy na komputerach czy monitorach. Tego typu przedmiotów nie wolno po prostu wyrzucać do śmietnika, ale należy je oddać do odpowiedniego skupu. Dobrze wiemy też o tym, że nie każdy tak robi. To prowadzi do tego, że e-śmieci jest coraz więcej, bo i coraz więcej nowych sprzętów się pojawia.

Zobacz też: Community Help od Facebooka – czym jest?

Z dniem wczorajszym, czyli 31 marca, została wprowadzona nowa, rozszerzona norma TCO Certified Edge E-waste Compensated. Ta może przyczynić się do przywrócenia, choć częściowej równowagi w sprawie e-śmieci. Otóż owa norma będzie mogła być przyznawana produktom elektronicznym. Kiedy kupi się sprzęt z odpowiednim oznaczeniem, będzie to oznaczać, że gdzieś na świecie wspierany będzie recykling. Zazwyczaj będzie chodziło tutaj o kraje, gdzie takowy recykling e-śmieci w ogóle nie występuje lub jest znikomy. Pomoże to w zadbaniu o równowagę, bo liczba zakupionych sprzętów z certyfikatem TCO Certified Edge E-waste Compensated, ma przekładać się na liczbę zrecyklingowanych i zgromadzonych śmieci.

Jedną z pierwszych firm, która będzie się zajmowała czymś takim w Europie, będzie Closing the Loop z Holandii. Tak o potrzebie recyklingu wypowiedział się założyciel firmy, Joost de Kluijver:

„E-śmieci są głównie postrzegane jako problem, ale są również szansą na zielony, ekologiczny rozwój. Stary zużyty sprzęt można recyklingować w odpowiedzialny sposób i dzięki temu dostaje drugie życie i pozostaje w zamkniętym obiegu ekonomicznym.”

Źródło: TCO informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy