O tym, że Facebook gromadzi o nas dane, wie chyba każdy. Nie jest to jakaś specjalna teoria spiskowa, w końcu serwis sam w sobie się z tym jakoś specjalnie nie ukrywa, a raczej w ogóle tego nie robi. Faktem jest jednak również to, że wie o nas znacznie więcej, niż nam się wydaje, że na nim opublikowaliśmy. Każde polubienie, czy odwiedzenie jakiegoś profilu, lub wyszukiwanie zostało zapisane w serwisach społecznościowego giganta. Chcielibyście się dowiedzieć, jak wiele sekretów z Waszego życia się tam znajduje?

Ile Facebook o nas wie?

Ile Facebook o nas wie?
E9X58R Closeup of a young woman blue eye with Facebook logo reflecting in it

W takim razie to żaden problem. Serwis postanowił się podzielić z użytkownikami informacjami na ten temat. Zresztą podobne kroki zostały podjęte również na Instagramie. Firma rozszerza narzędzie Pobierz informacje na Facebooku oraz narzędzie Pobierz dane na Instagramie. Uwzględnia przy tym więcej informacji, które śledzi w trakcie korzystania z tych platform. W ten sposób pokaże nam na przykład to, co dodaliśmy do swojego profilu, lub co polubiliśmy. Informacje te są wykorzystywane do personalizacji tego, co widzimy na Facebooku i Instagramie. Budzi to jednak pewne obawy dotyczące prywatności danych, które firma w ten sposób chce rozwiać.

Zobacz też: Spoilery od Netflix – pomysł, który zepsuje ci dzień

Jak to zrobić? No cóż, to banalnie proste:

  • Kliknij opcję w prawym górnym rogu Facebooka, a następnie Ustawienia.
  • Kliknij Twoje informacje na Facebooku w kolumnie z lewej strony.
  • Obok pozycji Pobieranie Twoich informacji kliknij Wyświetl.
  • Aby dodać lub usunąć kategorie danych ze swojej prośby, kliknij pola w prawej kolumnie Facebooka.
  • Kliknij opcję Utwórz plik, aby potwierdzić prośbę o plik do pobrania.

Proces tworzenia takiego pliku dość długi. O jego zakończeniu zostaniemy poinformowani wiadomością e-mail. Gotowy plik zawiera wszystko, czego się mogliśmy spodziewać i sporo rzeczy, których obecności nawet nie podejrzewaliśmy. Tak jest przynajmniej w moim przypadku.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.