egzamin ósmoklasistów online

Próbne egzaminy ósmoklasistów online – nie obyło się bez problemów

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Tegoroczne egzaminy ósmoklasistów odbywają się online. Wszystko przez to, że szkoły pozostają zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. Dziś uczniowie ósmych klas szkół podstawowych rozwiązywali test z języka polskiego. Nie obyło się bez problemów technicznych.

Egzaminy ósmoklasisty online – problemy z serwerami?

Próbne egzaminy nie są obowiązkowe dla wszystkich ósmoklasistów. Znaczna grupa szkół decyduje się jednak na ich przeprowadzenie. Ma to pomóc uczniom określić ich aktualny poziom i wskazać ewentualne braki, które należy uzupełnić przed terminem właściwego egzaminu.

Próbny egzamin z języka polskiego miał się rozpocząć dzisiaj o godzinie 9:00. Na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych zostały zamieszczone testy i niezbędne materiały pomocnicze. Rodzice uczniów informowali jednak w mediach społecznościowych, że w okolicach godziny 9:00 strona CKE była niedostępna. Problemy dotyczyły także stron OKE w Poznaniu i Wrocławiu. Niektórzy uczniowie rozpoczęli pisanie egzaminu z opóźnieniem, część z nich była zmuszona pobrać materiały ze strony innej OKE, niż tej działającej w ich regionie. Najwyraźniej serwery nie udźwignęły wzmożonego ruchu na stronach. Podobny problem wystąpił niedawno z najpopularniejszymi dziennikami elektronicznymi w dniu, gdy rozpoczęły się obowiązkowe zdalne lekcje.

Czytaj także: Pierwszy dzień zdalnych lekcji. Efekt – awarie dzienników elektronicznych

Niektórzy powątpiewają, czy próbne egzaminy ósmoklasistów online mają sens, skoro nad dziećmi nie stoi nauczyciel. Pojawiają się wątpliwości co do równości szans i uczciwości. Zwolennicy próbnych egzaminów online argumentują jednak, że wynik testu pełni głównie funkcję informacyjną dla dziecka, by wiedziało, nad czym musi jeszcze popracować. Gdyby więc uczeń ściągał podczas takiego egzaminu, oszukiwałby głównie sam siebie, a nie nauczyciela czy komisję.

źródło: tvn24.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy