Tradycyjni bandyci w czasie pandemii nie mają łatwo. W autobusach są pustki, podobnie na ulicach. Ludzie nerwowo się rozglądają i omijają się szerokim łukiem. Trudno coś komuś wyjąć z kieszeni. Włamania także odpadają, ponieważ niemal na pewno ktoś w domu siedzi. Nocne rozboje? Nie ma imprez, nie ma na kogo napadać. Nastały dla nich chude lata. Co innego ci bardziej nowocześni, działający w sieci. Dla nich pandemia to czas żniw

Płatna dezynfekcja paczek

Płatna dezynfekcja paczek

Czego się ludzie boją, ale tak naprawdę? Oczywiście koronawirusa. Zwłaszcza że środki dezynfekujące to towar deficytowy. Podobno nie przenosi się przez paczki, jednak lepiej nie ryzykować, prawda? Na szczęście firmy kurierskie je dezynfekują. I to w pełni profesjonalnie. Co prawda nie jest to darmowe, jednak dopłata poniżej 2 PLN jest niczym w porównaniu do zdrowia i bezpieczeństwa. Szkopuł w tym, że nie. Firmy kurierskie nie dezynfekują paczek. A nawet jeśli to robią, to nie pobierają za to opłat. Całe oszustwo jest natomiast znacznie groźniejsze, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Można na nim stracić znacznie więcej niż te głupie 2 PLN.

Zobacz też: Świat dogania Europę, jeśli chodzi o jakość filmów na YouTube

Mechanizm jest prosty: dostajemy SMS od kogoś, kto podszywa się za firmę kurierską. Nie ważne jaką. Na powyższych grafikach jest przykład podszywania się pod DPD. Jednak oszuści się raczej do tej firmy nie ograniczają. Po wejściu w link widzimy świetnie podrobioną stronę do dokonywania płatności, z której możemy się zalogować do naszego banku. Podajemy nasze dane i… mają nas. Mogą zrobić wszystko, nawet wyczyścić konto. Podobną akcję można wykonać przy pomocy poczty elektronicznej. Nie należy więc ufać wiadomościom e-mail. 

Jak się bronić?

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się skontaktować z infolinią danej firmy. Dzwonić należy pod numer, który znajduje się na jej stronie. W żadnym wypadku nie na ten, podany w podejrzanej wiadomości. Kolejną rzeczą jest logowanie dwuetapowe do banku. W takim przypadku, nawet jeśli oszuści zdobędą nasz login i hasło, to i tak nie będą mogli się dostać do naszego konta bez naszego uwierzytelnienia. Rzecz jasna, kiedy tylko zobaczycie dziwne próby logowania, to natychmiast zgłoście się na infolinię Waszego banku. 

Źródło: Instalki.pl