ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
VR na Raspberry Pi

To była tylko kwestia czasu – Raspberry Pi podstawą amatorskich gogli VR

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Raspberry Pi to ulubiona platforma domowych majsterkowiczów. Jeśli istnieje jakieś urządzenie wymagające stosunkowo niskiej mocy obliczeniowej, to niemal pewne jest, że społeczność malinki prędzej czy później stworzy jego otwarty odpowiednik. Tym razem mamy do czynienia z goglami VR na Raspberry Pi. Rzecz jasna daleko im do produktów konsumenckich wielkich firm. Jednak jak na produkt stworzony niskim kosztem w warunkach domowych robią wielkie wrażenie.

VR na Raspberry Pi

Użytkownik Reddit znany jako Dungeon_Master_Dan stworzył zestaw VR na Raspberry Pi. Co więcej, podzielił się on instrukcją jak samodzielnie złożyć taki zestaw w domu. Jeśli macie odpowiednie części i drukarkę 3D to może być to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, którego ostatnio jest zwyczajnie zbyt dużo. Zestaw ten może działać tak naprawdę w dwóch trybach. Obejmują one wirtualną rzeczywistość (VR) oraz rozszerzoną rzeczywistość (AR). Zestaw wykorzystuje kamerę dedykowaną malince i kamerę na podczerwień. Obraz dostarcza nam wyświetlacz HMD. Nie chodzi tu jednak o fińską firmę z prawami do marki Nokia. W tym przypadku jest to skrót od head-mounted display, a zbieżność nazw jest przypadkowa. 

Zobacz też: Xiaomi skupi się na MIUI 12 – nieoficjalna lista smartfonów

Oczywiście granie w gry VR w przypadku tego zestawu jest raczej mało prawdopodobne, zważywszy na niską moc urządzenia. Umożliwia ono jednak oglądanie filmów czy przeglądanie sieci. Natomiast dzięki obsłudze AR może wyświetlać informacje podczas wykonywania codziennych czynności. O ile ktoś zdecydowałby się je wykonywać z czymś takim na głowie. Projekt wciąż jest rozwijany i ulepszany. Sam chętnie dodałbym tam moduł kamery termowizyjnej i baterię diod IR. Jednak potencjał tego rozwiązania jest znacznie większy. Zwłaszcza że projekt jest otwarty i każdy może go dostosować pod siebie.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy