Cyberprzestępcy odpuszczają służbie zdrowia

Cyberprzestępcy pokazują ludzką twarz – obiecują nie atakować służby zdrowia

Newsy

W zeszłym tygodniu czeski Szpital Uniwersytecki w Brnie, który jest również głównym ośrodkiem badawczym Covid-19 w kraju, padł ofiarą cyberprzestępców. Ci zażądali okupu, przez co praca placówki została na jakiś czas sparaliżowana. Czeskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego i czeskie organy ścigania nadal nie przywróciły w nim pełni usług cyfrowych. Biorąc pod uwagę zagrożenie, jakim jest koronawirus, atak ten był niezwykle wręcz niebezpieczny.

Cyberprzestępcy odpuszczają służbie zdrowia

Cyberprzestępcy odpuszczają służbie zdrowia

Na szczęście niektórzy cyberprzestępcy wciąż mają w sobie odrobinę przyzwoitości. Coraz więcej grup obiecuje, że nie będzie celować w organizacje zdrowotne i medyczne podczas pandemii. Grupa DoppelPaymer przyznała, że nigdy ich ataki nie były ukierunkowane na szpitale, ani domy opieki. I zamierza trzymać się tego podejścia podczas pandemii. Przestępcy z Maze stwierdzili, że zaprzestaną działań przeciwko wszelkiego rodzaju organizacjom medycznym do czasu zakończenia pandemii. Z kolei Netwalker Ransomware twierdzi, że żaden z jej członków nie włamie się celowo do żadnego szpitala. 

Nie przegap
AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?
huawei appgallery sklep play zastepstwo
Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko […]

Zobacz też: Huawei przekazuje pomoc polskim szpitalom

Biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony koronawirusa, taka postawa jest bardzo pocieszająca. Z drugiej strony atak na czeski szpital dowodzi, że wciąż może znaleźć się jakaś szuja, która jest w stanie zaryzykować cudze życie dla pieniędzy. Na szczęście coraz więcej firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem obiecuje pomoc służbie zdrowia w zabezpieczeniu ich komputerów w trakcie epidemii. Obecna sytuacja jest bardzo łakomym kąskiem dla wszelkiej maści hakerów i oszustów. Fakt, że wiele groźnych organizacji zadeklarowało pozostawienie jej w spokoju, pokazuje, że nawet przestępców w trudnych chwilach stać na ludzki odruch. 

Źródło: Gizmochina


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x