ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Fałszywa aktualizacja zabezpieczeń

Cyberprzestępcy pokazują ludzką twarz – obiecują nie atakować służby zdrowia

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W zeszłym tygodniu czeski Szpital Uniwersytecki w Brnie, który jest również głównym ośrodkiem badawczym Covid-19 w kraju, padł ofiarą cyberprzestępców. Ci zażądali okupu, przez co praca placówki została na jakiś czas sparaliżowana. Czeskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego i czeskie organy ścigania nadal nie przywróciły w nim pełni usług cyfrowych. Biorąc pod uwagę zagrożenie, jakim jest koronawirus, atak ten był niezwykle wręcz niebezpieczny.

Cyberprzestępcy odpuszczają służbie zdrowia

Cyberprzestępcy odpuszczają służbie zdrowia

Na szczęście niektórzy cyberprzestępcy wciąż mają w sobie odrobinę przyzwoitości. Coraz więcej grup obiecuje, że nie będzie celować w organizacje zdrowotne i medyczne podczas pandemii. Grupa DoppelPaymer przyznała, że nigdy ich ataki nie były ukierunkowane na szpitale, ani domy opieki. I zamierza trzymać się tego podejścia podczas pandemii. Przestępcy z Maze stwierdzili, że zaprzestaną działań przeciwko wszelkiego rodzaju organizacjom medycznym do czasu zakończenia pandemii. Z kolei Netwalker Ransomware twierdzi, że żaden z jej członków nie włamie się celowo do żadnego szpitala. 

Zobacz też: Huawei przekazuje pomoc polskim szpitalom

Biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony koronawirusa, taka postawa jest bardzo pocieszająca. Z drugiej strony atak na czeski szpital dowodzi, że wciąż może znaleźć się jakaś szuja, która jest w stanie zaryzykować cudze życie dla pieniędzy. Na szczęście coraz więcej firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem obiecuje pomoc służbie zdrowia w zabezpieczeniu ich komputerów w trakcie epidemii. Obecna sytuacja jest bardzo łakomym kąskiem dla wszelkiej maści hakerów i oszustów. Fakt, że wiele groźnych organizacji zadeklarowało pozostawienie jej w spokoju, pokazuje, że nawet przestępców w trudnych chwilach stać na ludzki odruch. 

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy