ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
VentilAid

Tani respirator z drukarki 3D prosto z Krakowa – projekt, który w obecnej sytuacji wręcz należy wspierać

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Najgroźniejszym objawem COVID-19 jest niewydolność oddechowa. Rozwiązaniem tego problemu może być zwykły respirator. Jednak tych jest ograniczona ilość. I tu pojawia się pytanie: co zrobić, kiedy chorych wymagających respiratorów będzie więcej, niż samych urządzeń? Nie jest to wcale snucie najmroczniejszych scenariuszy, a poważny problem, z którym borykają się Włochy. Tam lekarze muszą decydować, kto dostanie szanse na życie, a kogo trzeba spisać na straty.

VentilAid – respirator ostatniej szansy

Na szczęście Polska to nie Włochy. Jednak nie oznacza to, że sytuacja w naszym kraju w ciągu kilku tygodni nie stanie się równie tragiczna. A nawet jeśli nie, za co trzymam kciuki, to warto pomyśleć o tych wszystkich umierających ludziach z całego świata, którzy nie mieli tyle szczęścia. Okazuje się, że jest dla nich nadzieja rodem z Polski, a dokładniej z Krakowa. Tamtejszy zespół inżynierów postanowił wyjść problemowi braku respiratorów naprzeciw. Stworzył on projekt VentilAid. Jest to respirator Open Source, którego elementy mogą zostać wyprodukowane przez drukarkę 3D. Oczywiście nie wszystkie da się wydrukować. Zespół jednak postarał się o to, aby pozostałe były powszechnie dostępne. Dzięki temu stworzenie jednego respiratora VentilAid ma kosztować około 200 PLN. Rzecz jasna cała dokumentacja i instrukcja montażu jest dostępna na stronie projektu.

Zobacz też: Polacy są narodem, który najchętniej korzysta z nowoczesnych metod płatności

Twórcy są świadomi, że ich dzieło nie może się równać z drogim sprzętem medycznym. Nazywają go więc respiratorem ostatniej szansy. Jest on dla osób, dla których zabrakło profesjonalnego sprzętu medycznego. Takich ludzi w samych Włoszech są już tysiące, jest więc o co walczyć. Zespół prosi o wsparcie. Nie o same pieniądze tu jednak chodzi. Chcą oni, aby lekarze i technicy medyczni dołączyli do projektu. Pierwsza wersja co prawda jest już gotowa, jednak twórcy uważają, że da się jeszcze wiele poprawić. Obecnie trwają pracę nad drugą wersją, która ma znacznie uprościć konstrukcję urządzenia. Kiedy dostaną wsparcie specjalistów, rozpoczną pracę nad lepszym działaniem urządzenia. Jeśli więc czyta ten tekst ktoś, kto zna się na tego typu sprzęcie, to niech zgłosi się do zespołu. Może w ten sposób ocalić tysiące istnień.

Źródło: Ventilaid

Sprawdź najnowsze wpisy